no-img
ورلدکده

بررسی ساختار مو و دلایل ریزش آن - ریزش مو -آشنایی با ساختار مو- دهکده جهانی

ورلدکده

ادامه مطلب

zip
بررسی ساختار مو و دلایل ریزش آن
zip
تیر ۲۹, ۱۳۹۷

بررسی ساختار مو و دلایل ریزش آن


بررسی ساختار مو و دلایل ریزش آن

در این پست از سایت دهکده جهانی می خواهیم به بررسی ساختار مو و دلایل ریزش آن برای شما همراهان عزیز بپردازیم. در ابتدای مطلب ساختار مو را مورد تحلیل و بررسی قرار می دهیم و در ادامه دلایل ریزش مو را در شرایط و موقعیت های مختلف را ارائه خواهیم داد. در صورتی که سلامتی و رشد مو هایتان برایتان حائز اهمیت می باشد، پیشنهاد می کنیم تا انتهای این مقاله ما را همراهی بفرمایید.

بررسی ساختار مو و دلایل ریزش آن

بررسی ساختار مو و دلایل ریزش آن

تحلیل ساختار مو

مو از فولیکول که پایین پوست قرار دارد ، رشد می نماید . مواد از طریق مویرگ های خونی که در نزدیکـی فولیکول قرار دارد تغذیه می گـردد که مواد لازم و ضـروری برای پیشرفت مو را فراهم می نماید.

هر تار مو از نطقه آغاز رشد تا  وهله پایانی از دست رفتن مو ، ۴ وهله را سپری می کند . این ۴ وهله عبارتند از :

  • آناژن
  • کاتاژن
  • تلوژن
  • اکسوژن

در هر وقـت ، یک تار مو می تواند در یکـی از این ۴ وهله فوق قرار داشته باشد.

هر چه بیشتر زمان می گذرد ، مدت چرخه آناژن کوتاه تر می شود . پس مو احتمال دارد ناتوان تر شده و نازک تر پـس از هر وهله گردد. پس ، خیلی با ارزش است تا فـرد اطمینان حاصل نماید که رژیم غذایی مناسب و لازم و ضـروری برای پیشرفت مو ، به درستی رعایت می گردد.

گام اول : پیشرفت مو (آناژن)

این مرحله اغلب میـان ۲ تا ۷ سـال طول می کشد و مشـخص کننده طول مو هـم می باشد.

گام دوم : انتقال (کاتاژن)

وهله انتقال اغلب روز طول می کشد ، طی این مدت ، فولیکول جمع شده و از لایه درمال جدا می گردد

گام سوم : استراحت (تلوژن)

مرحه استراحت (تلوژن) اغلب ۳ ماه طول می کشد که وهله استراحت است ، که اغلب ۱۰ الی ۱۵ درصد موی انسان در این وهله قرار دارد. در حالی که مو های کهنـه ( قدیمـی ) در وهله استراحت قرار دارند ، موهای تازه شروع به پیشرفت می کنند.

گام چهارم: موی تازه (اکسوژن)

این وهله ، وهله ای از استراحت است که مو آغاز به ریزش می کند و پیشرفت موی تازه ادامه می یابد. تعداد ریزش مو به طور معمول می تواند میـان ۵۰ تا ۱۵۰ تار مو در روز باشد.

اگر وهله استراحت مو بسیار سریع آغاز گـردد ، همراه با ریزش موی زیادی بوده و تار موی تازه شروع به نازک شدن می کند .

بررسی ساختار مو و دلایل ریزش آن

بررسی ساختار مو و دلایل ریزش آن

مهم ترین عوامل ریزش مو

دلایل مختلفی در ریزش مو دخیل می باشد مانند روش و شیوه های زندگی روزمره و… شما می توانید با آشنایی بیشتر با این عوامل و در صورت تشخیص اصلاح شیوه زندگی خود تا حد زیادی از روند ریزش موهایتان جلوگیری نمایید و با  موهایی سالم و پر پشت به زیبایی خود کمک نمایید.

اول: تغذیه ناتوان

در صورتی که شیوه تغذیه و برنامه غذایی سالم نباشد و مواد مورد نیاز سلامت مو را شمامل نشود، می تواند روی پیشرفت مو اثر بگذارد. به عنوان مثل ، ریزش موی آقایـان  به علـت هورمون دی هیدروتسترون ( DHT ) اتفاق می افتد که مانع پیشرفت مو، از طریق ممانعـت از رسیدن مواد مغذی به ریشه مو می شـود که در انتها به ریزش موی آقایـان  منجر می شود .

تغذیه های سرشار از پروتئین ها ، ویتامین ها و مواد معدنی برای پیشرفت موی سالم لازم و ضـروری می باشند ، چرا که فولیکول ها مو بافت غیر لازم و ضـروری بدن بوده و یکـی از آخرین بافت های بدن هستنـد که مواد مغذی را اخذ می نمایند.

دوم: پروتئین ها

لازم است که در روز دست کم  ۱۵۰ گرم پروتئین استفاده نمایید .به این دلیل که تارهای مو ، به طور میانگین ۸۰ تا ۹۵ درصد از پروتئین ایـجاد شده اند.  شما می توانید این پروتئین مورد نیاز را در مواد غذایی مانند گوشت ، مرغ ، ماهی ، دانه های لوبیا ، تخم مرغ ، پنیر و … دریافت نمایید. این بخـش مهمترین قسمـت تغذیه مناسب برای رشد موها می باشد.

سوم: آهن

یکی از اصلی ترین و مهم ترین عوامل ریزش مو، کمبود آهن در بدن است مخصوصا افرادی که تغذیه نامناسب و با کمترین میزان پروتئین دارند بیشتر مستعد ریزش مو هستند.

چهارم: مواد معدنی ضروری

از مواد معدنی با ارزش دیگر در بدن برای دارا بودن موی سالم می توان به مواد معدنی پایین اشاره نمـود :

  1. زینک ( Zinc ، موجود در غذاهای دریایی و حبوبات )
  2. سیلیکا ( Silica ، موجود در سیبب زمینی ، فلفل های قرمز و سبز )
  3. منیزیم ( Magnesium ، موجود در سبزیجات )
  4. اسید های چرب لازم و ضـروری مثل اسید های امگا که در ماهی موجود می باشند.

پنجم: سن

هر شخـص بین سن ۲۰ تا ۳۰ سـال ، بطور متوسط ، به تعداد ۶۱۵ عدد فولیکول در هر سانتی متر مربع دارد و این تعداد وقتی به سن ۵۰ می رسد به ۴۸۵ عدد کم شدن پـیدا می کـند و هر تار مو هـم نازک تر می گـردد که در سرانجام حجم مو هـم کمتر می شود .

ششم: اضطراب

در مواجهه با اضطراب های روزانه زندگـی ، غده آدرنال ، آدرنالین زیادتری ترشح می کند که به نوبه خود موجـب بیشتر شدن ترشح تستسترون و دیهیدرو تستسترون (Dihydrotestosterone ، DHT ) می شـود .  DHT در آقایـان از طریق ممانعـت از رسیدن مواد معدنی به ریشه مو ، موجـب افزایش ریزش مو می گردد.

برای بعضـی اشخـاص ، اضطراب روزانه باعث ریزش مو می گردد که می تواند به یک چرخه نامتناهی مبدل گردد ، به این صورت که اضطراب باعث ریزش مو ، و اثر احساسی ناشی از ریزش مو ، موجـب بیشتر شدن اضطراب گردد.

هفتم: سیگار کشیدن

یکی دیگر از عوامل ریزش مو را می توانیم به سیگار کشیدن تعمیم دهیم.مشاهده شده است که سیگار کشیدن موجـب ضعف فشار گردش خون می شـود که به نوبه خود می تواند اثر بد زیادتری بر روی میزان خون در دسترس برای مو ، داشته باشد. بنابراین سیگار کشیدن می تواند اثر تخریبی بر روی پیشرفت موی سالم داشته باشد.

خب دوستان مقاله بررسی ساختار مو و دلایل ریزش آن در اینجا به پایان رسید . از توجه و همراهی شما سپاسگزاریم . امیدواریم این مطلب برای شما مفید و کاربردی باشد و بتواند در مسئله ریزش مو برایتان راهنمای خوبی باشد.

 

مطالب مرتبط:

خواص انواع گیاهان داروی برای بیماری های مختلف

با خواص زنجبیل بیشتر آشنا شوید

تغذیه سالم برای سلامتی بهتردیدگاه ها


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *