no-img
ورلدکده

نکته های که باید موقع خرید ماشین در نظر بگیرید - دهکده جهانی worldkade

ورلدکده

ادامه مطلب

zip
نکته های که باید موقع خرید ماشین در نظر بگیرید
امتیاز 5.00 ( 1 رای )
zip
مرداد ۱۷, ۱۳۹۷

نکته های که باید موقع خرید ماشین در نظر بگیرید


نکته های که باید موقع خرید ماشین در نظر بگیرید

در این مطلب می خواهیم نکته های که باید موقع خرید ماشین در نظر بگیرید را برای شما بگیم . همان طور که می دانید زمانی که می خواهید ماشین خریداری می کنید نگران این هستید که ماشین دست دوم را به جای ماشین نو به شما بدهند، برای اینکه چنین اتفاقی برای شما پیش نیاید با مواردی که در زیر برای شما ارائه کرده ایم را باید رعایت کنین تا در دام چنین افرادی نیافتین . پس تا انتهای این مطلب همراه ما باشید.

۱- به هیچ وجه بعد از ظهر به بعد ماشین را تحویل نگیرید

نکته های که باید موقع خرید ماشین در نظر بگیرید

ضمنا اگـر از نمایندگی و یا نمایشگاه برای تحویل خودرو با شما ارتباط برقرار شده است تا خودروی خود را تحویل بگیرید قطعا با عذر و بهانه این تایم را به صبح یا ظروزانه پـس موکول نمایید . ولی چرا؟ شما باید آگاه باشید که به زمان تاریک شدن و حتی با شـروع آن، قادر نخواهید بود خط و خش و یا ضربه و یا شکستگی ها و سایـر مسائل را بر روی خودروی خود تشخیص دهید. چشمان شما در غروب و نور کم هیچوقت کارایی ضـروری را برای تشخیص مـوارد احتمالی ندارند. قطعا حواستان باشد که تایم را زمان تحویل خودرو در نظـر داشته باشید.

۲-  خودرو را با عجله تحویل نگیرید

 نکته های که باید موقع خرید ماشین در نظر بگیرید

اگر وقـت تحویل خودرو یا قرار ملاقات برای خرید فرا رسیده است با یک برنامه ریزی خوب تایم ضـروری را برای تحویل خودرو در نظـر بگیرید و بدون عجله به سراغ آن بروید. تجربه ها نشان داده است که بیشـتر از مشکلاتی که زمان تحویل خودرو ایجاد شد ه است به علـت نداشتن دقت ضـروری که ناشی از عجله بوده است اتفاق افتاده. پس تایم ضـروری را برای خرید خودرو در نظـر بگیرید.

۳- بازرسی بدنه و رنگ

  نکته های که باید موقع خرید ماشین در نظر بگیرید

در قدم اول باید به سراغ بدنه و رنگ خودرو بروید. در این ارزیـابـی شما دو وظیفه دارید. در ابتدا رنگ و خط و خش ها و در ادامه ارزیـابـی ضربه ها و یا موج ها بر روی بدنه خودرو. همان گونه که گفته شد در نور مناسب و خوب است در مکان ی باز و روشن و در زاویه های گوناگون بدنه خود رو را برسی نمایید و قطعا این کار را در زاویه نزدیک به موازات بدنه هم انجام دهید(در کنار پایـان خودرو بنشینید و سر خود را نزدیک به بدنه نمایید ). دقت نمایید که خط و خش و یا ضربه ای در هیچ نقطه از خودرو وجود نداشته باشد. ضمناً همه خط ها و طراحی های بدنه را با ظرافت زیادتری بررسی نمایید . زمانـی که در حال ارزیـابـی رنگ می باشید قطعات نزدیک به بدنه همچون شیشه ها را هـم با ظرافت ارزیـابـی نمایید . وجود هر گونه رنگ و یا پاشیده شدن رنگ و یا حاله ای از رنگ می تواند نشانی از رنگ شدن دوباره خودرو باشد. بـعد این دو مورد را خوب به خاطر داشته باشید. در مرحله پـس به سراغ سپر و گلگیر ها بروید با ظرافت علاوه بر بخـش های قابل مشاهده، بخـش داخلی و بیرون از نگاه کـرد را ارزیـابـی نمایید . ضمنا اگـر قطعه ای فلزی در آن ها به کار رفته است وجود زنگ زدگی های بزرگ می تواند مانعی برای تحویل خودرو باشد.

۴- بازرسی همه بخش های بیرونی خودرو

  نکته های که باید موقع خرید ماشین در نظر بگیرید

حال به سراغ درها، کاپوت، درب باک، صندوق عقب و …. را با ظرافت ارزیـابـی نمایید . هر یک را به آسانـی باز نمـوده و کارکرد آن ها را پایین نظـر بگیرید. دقت نمایید که به خوبی و خیلی روان باز و بسته شوند و زمان بسته شدن به خوبی در سر جای خود قرار بگیرند. صدای بسته شدن را هم دقت نمایید چرا که شانس دارد مشکلی وجود داشته باشد و این مساله بعدا خود را نشان دهد. زمان بسته بودن این درها، فاصله ها و درز ها را ارزیـابـی نمایید که مشکلی از جمله نداشتن تراز بودن وجود نداشته باشد. همه این مسائـل برای خودرو های نو باید به راحـت انجام شوند. در انتها به سراغ تایر ها بروید و آن ها را علاوه بر ظاهر و استفاده نشده بودن از لحاظ مارک و مـارک هم ارزیـابـی نمایید .

۵- بازرسی تجهیزات داخل خودرو

  نکته های که باید موقع خرید ماشین در نظر بگیرید

حال به سراغ بخـش داخلی خودرو بروید و در درون خودرو قرار بگیرید. این بخـش احتمالا انـدکی جزئی تر باشد و اما وقـت زیادتری از شما بگیرد، چرا که ارزیـابـی همه این مسائـل و تجهیزات داخلی انـدکی وقت گیر است. شما می توانید مسائـل با ارزش تر را با ظرافت ارزیـابـی نمایید و سایـر مسائـل را به یک برسی اجاملی بسنده نمایید . با این حال ضمنا اگـر تمایل به بررسی  همه این قطعات دارید از طرف نمایندگی باید تایم ضـروری برای آن در نظـر گرفته شود. در ابتدا به سراغ شیشه بالابر ها بروید و کارکرد هر چار در را در بالا و زیـر آمدن برسی نمایید . دقت نمایید که تا آخر شیشه ها را زیـر کشیده و بعـد بالا ببرید و این کار را چند بار تکرار نمایید .

 • حال به سراغ کیلومتر شما بروید. مطمئنا شما خودرویی که پیش از تحویل به شما چند صد کیلومتر استفاده شده است را تحویل نخواهید گرفت.
 • بررسی کارکرد کولر یکـی از نکته ها با ارزش برای تحویل خودرو به حساب می آید. این کار را با انـدکی شکیبایی و دقت انجام دهید تا از کارکرد آن ها مطمئن شوید.
 • همه آمپر ها و درجات و چراغ های گوناگون را با ظرافت ببرسی نمایید . دقت نمایید که در کارکرد آن ها اختلالی وجود نداشته باشد. به عنوان مثال ترمز دستی را بالا بکشید و دقت نمایید که چراغ روشن می شود . ضمناً دور موتور خودرو و ….
 • کارکرد صندلی و اهرم های آن را با ظرافت آزمایش نمایید و این کار را چند بار تکرار نمایید تا چنان چه مشکلی وجود دارد سریع رفـع شود.
 • بقیه تجهیزات موجود در خودرو بسته به مدل و مـارک خود رو را با آگاهی و دانش تکمیل بررسی نمایید تا مشکلی وجود نداشته باشد.

۶- بازرسی سیستم روشنایی خودرو

  نکته های که باید موقع خرید ماشین در نظر بگیرید

از دوستی کمک بگیرید و همه چراغ های جلو و عقب و ضمناً چراغ های راهنما را با ظرافت ارزیـابـی نمایید که کارکرد مناسب داشته باشند. در این وقـت جهت چراغ های بالا و زیـر را هم برسی نمایید که به خوبی عمل کنند. علاوه بر روشنایی باید نور ضـروری و مناسب هم از این چراغ ها انتشارداده شود. ضمناً سیستم های روشنایی درون خودرو را هم ببرسی نمایید .

۷- بازرسی بخش موتور

  نکته های که باید موقع خرید ماشین در نظر بگیرید

چه در حالت روشن و چه در حالت خاموش کاپوت را بالا بزنید و به خوبی کارکرد بخـش های گوناگون را پایین نظـر بگیرید. به سراغ سینی بروید و دقت نمایید که جدای از این ناحیه، در سایـر نقاط هم لکه های روغن نباشد.

 • درب های رادیاتور ، باکس آب پاش روغن ترمز، روغن موتور و  … را آزمایش نمایید که به خوبی در سر جای خود قرار گرفته باشند. به زمان این ارزیـابـی ضمناً سطح اقسام روغن ها در موتور را ارزیـابـی نمایید که حاوی مقدار مشـخص شده باشند.
 • زمان روشن بودن موتور به صدای خودرو گوش فرا دهید تا بسته به تجربه خود متوجه عیب و عیب های احتمالی شوید.
 • باتری و سر باتری ها را را پایین نظـر بگیرید و چنان چه که باتری شما از نوع اسیدی است مقدار هر سلول را هم با ظرافت ارزیـابـی نمایید .

۸- بازرسی متعلقات و تجهیزات خودرو

  نکته های که باید موقع خرید ماشین در نظر بگیرید

متعلقات معمول خودرو همچون جک، زاپاس، کلید زاپاس، جعبه های ابزار، مثلث تهدید و آچار چرخ که از متعلقات عمومی می باشند و باید همراه خودرو باشند را ارزیـابـی نمایید که علاوه بر موجود بودن سالم هم باشند. احتمال دارد کمپانـی و کارخانه مربوطه تجهیزات زیادتری را تضمین نمـوده باشد که باید این مسائـل را هم خودتان بسته به مدل خودرو ارزیـابـی نمایید .

۹ نکته مهم:

 • به زمان تحویل و در انتهـا ارزیـابـی ها، یک چک لیست به شما ارئه می گـردد که شما با امضا کردن آن اثبات می نمایید که مسائـل ذکر شده در لیست به شیوه درست و سالم تحویل شما شده است. با ظرافت مسائـل ذکر شده را ارزیـابـی نمایید ، چراکه پـس از امضا نمایندگی هیچ تعهدی به شما در قبال این مسائـل ندارد.
 • نمایندگی موظف است همه امکانات خودرو را برای شما توضیح و روش درست استفاده از آن ها را به شما آموزش دهد. خوب است در همـان نمایندگی به شیوه اجمالی امکانات خودروی خود را به وسیـله متحصصان فرا بگیرید.
 • به صورت معمول و برای خودرو های داخلی اسناد باید انتها ا در مدت ۲۰ الی ۳۰ روز به دست شما برسد
 • برای نصب پلاک نمایندگی نبایستی هزینه ای از شما اخذ نماید
 • حتما پشت خودروی خود بشنید و در همـان محوطه انـدکی با خودروی رانندگی نمایید و مسائـل قابل ارزیـابـی با گوش و یا چشم را ارزیـابـی نمایید .
 • خوب است به همراه یک دوست به سراغ تحویل خودرو بروید و دو نفری همه این مسائـل را با ظرافت ارزیـابـی نمایید .

مطلب مرتبط:آشنای با ۸ ماشین لوکس در تهران

نحوه تغییر دادن اپل آی دی آیفون و مک بوکدیدگاه ها


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *