no-img
ورلدکده

نحوه شروع و نکته های که باید قبل از یادگیری برنامه نویسی بدانید دهکده جهانی

ورلدکده

ادامه مطلب

zip
نحوه شروع و نکته های که باید قبل از یادگیری برنامه نویسی بدانید
zip
مرداد ۲۴, ۱۳۹۷

نحوه شروع و نکته های که باید قبل از یادگیری برنامه نویسی بدانید


نحوه شروع و نکته های که باید قبل از یادگیری برنامه نویسی بدانید

در این مطلب از سایت دهکده جهانی می خواهیم در مورد نحوه شروع و نکته های که باید قبل از یادگیری برنامه نویسی بدانید توضیحاتی را برای شما ارائه کنیم. احتمالا شما هم جز افرادی هستید که می خواهید زبان برنامه نویسی را یاد بگیرید اگه جز چنین افرادی هستین باید می بایست یکسری نکات را پیش از یادگیری برنامه نویسی بدانید تا موقع یاد گرفتن به مشکل برنخورید . ما در اینجا یکسری نکات مهم را برای شما آماده کرده ایم که می توانید مطالعه کنید و با رعایت کردن آنها به مشکلی برنخورید. در ادامه همراه ما باشید.

نحوه شروع و نکته های که باید قبل از یادگیری برنامه نویسی بدانید

نحوه شروع و نکته های که باید قبل از یادگیری برنامه نویسی بدانید

احتمالا تا به حال از خودتان پرسیده باشید که برتریـن راه برای یادگیری برنامه نویسی چیست؟ یا چطور می توان برنامه نویس شد؟ و یک اپلیکـی شن ساخت؟ این دست از پرسشها در ذهن بیشـتر از تازه کاران و دوسـت داران برنامه نویسی وجود دارد. اما شکی نداریم که قطعا تا به حال در گوگل به دنبال مطلبی از این دست گشته اید که بالاخره از وبسایت هاو کن یو سر در آورده اید.

مقالاتی در باب برنامه نویسی هم لابد قبلا خوانده اید. چنان چه هم نخوانده اید عیبی ندارد ما در این مقاله می خواهیم گام به گام وهله ها ی را که باید برای برنامه نویسی طی نمایید را با شما در میـان بگذاریم. بـعد این شما و این سه وهله برای برنامه نویس شدن:

وهله ی ۱: گزینش یک زبان برنامه نویسی

وهله ی ۲: یادگیری آن زبان

وهله ی ۳: تهیه برنامه و اپلیکـی شن و تداوم یادگیری

اما احتمالا به نظـر آسان بیاید. اما نبایستی از نظـر دور داشت که همـه ما به طرق گوناگون ی مطالب را می آموزیم و شیوه یادگیری هر فـرد مختص خودش است. در وهله ی اول خوب است آگاه باشید که Python یا Ruby می تواند گزینش مناسبی برای زبان اول باشد. زمان خود را زیاد صرف گزینش زبان ننمایید . چنان چه این پرسش را از ماهر های برنامه نویسی سئوال کنـید که : چطور می توان برنامه نویس شد؟  قطعا به شما خواهند گفت که باید برنامه و اپلیکـی شن بسازید و این برتریـن راه برای یادگیری است. ولی واقعا چطور می توان برنامه و اپلیکـی شن ساخت؟ دقیقا به این منظور این مقاله را برای شما تهیه دیده ایم. بـعد همراه ما بمانید تا مناسـب تر آگاه باشید که چطور می توان برنامه نویس شد.

۱-پیش نیازها

نحوه شروع و نکته های که باید قبل از یادگیری برنامه نویسی بدانید

نحوه شروع و نکته های که باید قبل از یادگیری برنامه نویسی بدانید

اکثر اپلیکـیشن ها به یک سامانه داده ها احتیـاج دارند پس چنان چه قرار است خودتان اپلیکـی شن خودتان را بسازید به شانس زیاد باید زبان جست و جوی سامانه داده ها را بلد باشید (که این زبان اغلب SQL است)، الا اینکه قرار است چیزی را بسازید که نیازی به تعامل با سامانه داده را ندارد. این دست اصطلاحات احتیاج به توضیح اجمالی دارند که اما در این مقاله نمی گنجند ولی شما به یک سرچ آسان می توئانید اطلاعات تکمیلی در رابطـه با هر یک را استخراج نمایید .

قبلی از این، چنان چه می خواهید اپلیکـی شن وب بسازید، باید DevOps زیادتری آگاه باشید تا بتوانید مکان /سرور گسترش را ترتیب دهید و اپلیکـی شن را بسازید.

اگر تمایل داریـد گسترش دهنده ی وب فرانت اند front end باشید می توانید مهـارت های HTML، CSS ، JavaScript خود را قـوی کردن نمایید . چنان چه JavaScript بلد می باشید و نمی خواهید زبان دیگری را یاد بگیرید می توانید Node.js را امتحان نمایید چرا که پلتفرم JavaScript برای گسترش ی بک اند back end است (ضمناً می توانید از MongoDB هم به عنوان سامانه داده ها استفاده نمایید چرا که مبتنی بر JavaScript است.

در غیر این صورت چنان چه قصد دارید یک اپلیکـی شن وب تکمیل و همـه عیار بسازید باید یکـی از زبان های پایین ( و اغلب یک چهارچوب وب) را بلد باشد:

 • Ruby
 • Python
 • PHP
 • Java
 • Go
 • C#

اگر تمایل داریـد گیم بسازید می توانید Luna را در نظـر بگیرید، با اینکه C# مورد ی عالی ی است. در  رابطـه با گسترش ی اپلیکـی شن های موبایلی Ios باید Swift/Objective-C و برای گسترش ی اپلیکـی شن های آندروید باید Java  بلد باشید.

۲-مرحله ی ۰ برای آغاز برنامه نویسی : خودتان را بشناسید

نحوه شروع و نکته های که باید قبل از یادگیری برنامه نویسی بدانید

نحوه شروع و نکته های که باید قبل از یادگیری برنامه نویسی بدانید

قبل از هر اقدام، چیزی را بسازید که آن را واقعا دوست دارید. علاقه و اشتیاق برتریـن راه برای با انگیزه ماندن است پس از خودتان سئوال کنـید که به چه چیز طرفدار می باشید و دوست دارید چه کار نمایید . مطمئنا بای تهیه به سراغ آسان ترین مسائـل باید بروید.

برای نمونه :

 • از استفاده از کدام اپلیکـی شن ها بیشتر لذت می برید؟
 • بدون کدام اپلیکـی شن ها نخواهد توانست زندگـی نمایید ؟
 • آیا از گیم لذت می برید؟
 • آیا دوست دارید طراحی نمایید ؟
 • و مثل این پرسشها …

علایق خود را معیـن نمایید تا بتوانید بر روی چیزی کار نمایید که ان را دوست دارید و برایتان زیبـا است. به این شیوه شانس کمتری برای جا زدن در نیمه های راه وجود خواهد داشت.

۳-مرحله ای ۱: ایده ای را انتخاب نمایید

نحوه شروع و نکته های که باید قبل از یادگیری برنامه نویسی بدانید

نحوه شروع و نکته های که باید قبل از یادگیری برنامه نویسی بدانید

اکنون که فهمیده اید که علایقتان چیست نوبت به ایده می رسد. با ایده های آسان آغاز نمایید . بله… حتی چنان چه دارید به گیم سازی هم فکر می نمایید الان نبایستی فکر و ذهنتان را درگیر رقابت با بزرگترین و برتریـن گیم سازهای دنیا بنمایید . چـرا که باید تمرکز خود را ب روی تهیه یک گیم بسیار آسان معطوف نمایید . پس بر حسب علایق و ذایقه های خود ایده ی یک اپلیکـی شن آسان را گزینش نمایید . با ارزش هم نمی بـاشد که آن اپلیکـی شن را قبلا تولـید نمـوده اند یا نه. در واقع چنان چه قبلا تهیـه شـده باشد به نفع و کمکتان است.

در پایین چند نکته برای الهام بخشیدن به شما آورده ایم :

 • اگر آشپزی دوست دارید می توانید یک اپلیکـی شن بسازید که در آن دستور ساخته ی غذاهای خانگی آورده شده است.
 • اگر همیشه دوست داشتید از روش ی کار توییتر با خبر شوید می توانید همانـند توییتر را بسازید
 • اگر حواس پرتی دارید و بر اپلیکـی شن های مدیریت کار تکیه دارید یکـی از این اپلیکـی شن ها را برای خودتان بسازید
 • اگر به گیم ورق طرفدار می باشید یک گیم آسان بسازید
 • اگر رژیم دارید یک اپلیکـی شن بسازید که استفاده کالری روزانه تان را ثبت می کئد.

و نظایر این نکات . ایده خیلی است و شما می توانید آنان را ضمناً بر طبق علایق خود گزینش نمایید .  وقتی مسیتان معیـن شد، هدف را در استـایل یک جمله بنویسید و موقعی توانایی ارزشمند ترین کاربران هدف این اپلیکـی شن را که تمایل داریـد آن را بسازید هم معیـن نمایید .

برای نمونه یک اپلیکـی شن سرپرستی حیوانات خانگی برای اشخاصـی که حیوانات ولگرد و بی سرپناه را به سرپرستی اثبات می کنند.

۴-مرحله ی ۲: کارکردهای مهـم را تعریف نمایید

نحوه شروع و نکته های که باید قبل از یادگیری برنامه نویسی بدانید

به این فکر نمایید که اپلیکـیشنی که می سازید قرار است چه کاری انجام دهد. آن کارها را فهرست وار بنویسید. چنان چه فرست زیاد شد نگاه دقیق تری بیندازید و بنید که برای مثال آیا این اپلیکـی شن واقعا به لاگین فیسبوک احتیـاج دارد یا نه. آیا واقعا می بایست برای اینکه بتواند کار نماید داده ها را در ابر آپلود نماید ؟

بسیار خوب است که رویاپردازی نمایید و چشم حد ای خوبی را برای خود متصور شوید ولی هم اکنون هدف شما نبایستی این باشد که اپلیکـی شنی بسازید که تمام چیزهای خوب را داشته باشد. یادتان باشد که هیچ اپلیکـی شنی تکمیل نیست و تمام اپلیکـی شن ها آسان آغاز نمـوده اند.

اصلا فکر تهیه اپلیکـی شنی همـه عیار و تکمیل را از سر بیرون نمایید . حتی مشاهده که اشخـاص ماهر هم سراغ این بلندپروازی می رند و سرانجام ی کارشان فاجعه بار است. چنان چه ساخت اولیـن طرح تان سخت باشد ناامید خواهید شد الا اینکه عزم ای آهنی داشته باشید و واقعا عاشق جـدال های کار باشید. بـعد فراموش ننمایید که شما تازه کار می باشید و هدف از تهیه اپلیکـی شن فعلا لذت بردن است. لذت بردن هم برتریـن راه برای یادگیری است. پس نگاهی به فهرست کارکردهای اپلیکـی شن بیندازید و چنان چه فهرست بلندبالایی بود آن اقلامی را که اپلیکـی شن می تواند بدون انها کار نماید را حط بزنید.

یادتان باشد که این کار اول شناست و کار را باید آسان بگیرید. بر چیزهایی تمرکز نمایید که به اپلیکـی شن شما اجازه خواهـد داد تا هر کاری که قرار است انجام دهد را انجام دهد – باقی چیزها را می توان به طرح ی دیگری موکول کرد.

برای مثال آن فهرست می تواند چیزی شبیه فهرست پایین باشد:‌

 • کاربران خواهندتوانـست حساب بسازند
 • کاربران خواهندتوانـست پسوردهای گم شده را بازیافت کنند
 • کاربران خواهندتوانـست پسوردهایشان را عوض کنند
 • کاربران خواهندتوانـست لینک های تازه پست کنند
 • کاربران خواهندتوانـست دربـاره لینک ها کامنت بگذارند
 • کاربران خواهندتوانـست به لینک ها مثبت یا بد دهند
 • کاربران خواهندتوانـست پروفایلی داشته باشند که تاریخچه ی کار شان را نشان خواهـد داد

خصوصیات یی که در فهرست بالا ذکر شدند کارکردهای مهـم ای می باشند که باید بر آنان تمرکز نمایید .  سایـر خصوصیات مثل این نکات :‌

 • کاربران خواهندتوانـست به شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذرند
 • کاربران خواهندتوانـست کامنت ها را پاک کنند
 • کاربران خواهندتوانـست کامتت ها را ویرایش کنند
 • کاربران خواهندتوانـست حساب خود را پاک کنند

ثانوی می باشند و می توان آنان را برای ورچن دوم اپلیکـی شن در نظـر گرفت.

۵مرحله ی ۳:‌ طرح اپلیکـیشن را بریزید

هیچ چیز مثل کاغذ و قلم به شما سرعت نخواهـد داد . تا الان قطعا خوب اطلاع داریـد که اپلیکـی شنی که قرار است بسازید چه کار می کند پس طراحی از چهارچوب UI (رابط کاربر) اپلیکـی شن بریزید. دکمه ها کجا باید باشند، هدف از آن دکمه چیست و غیره.

یادداشت بنویسید، و معیـن نمایید که اپلیکـی شن چطور کار خواهد کرد. شما تاکنـون در وهله ی ایده پردازی می باشید پس آن چنان ایده پردازی نمایید تا بالاخره به چیزی برسید که راضی تان نماید .

یادتان نرود که چیزها را آسان بگیرید. چیزها باید آسان باشند. چنان چه فهرست قبلی را کوتاه نوشته باشید خوب است. دیگر ضـروری نیست چیزی به آن فهرست اضافه نمایید . چنان چه چاره ای ندارید ورژن های دو را طراحی نمایید :‌یک ورژن اولیه و ورژن نهایی رویاهایتان.

۶-مرحله ی ۴:‌ جریـان رابط کاربر خود را معیـن نمایید

نحوه شروع و نکته های که باید قبل از یادگیری برنامه نویسی بدانید

عالی . الان دیگر ایده ی خوبی نسبت به کارکرد اپلیکـی شن دارید و اطلاع داریـد که هر یک از عناصر باید چه کار کنند و کاربران چطور با اپلیکـی شنتان خواهندتوانـست تعامل کنند.  حالا وقت آن است که جریـان رابط کاری اپلیکـی شن را معیـن نمایید ، یعنی بفهمید که کاربر چطور باید از اپلیکـی شن شما استفاده نماید . تک تک وهله ها استفاده از اپلیکـی شن را از ابتدا تا آخر را در یک نمودار معیـن نمایید .

تمام کارهایی که کاربر باید برای استفاده از اپلیکـی شن انجام دهد را در یک روندنما معیـن نمایید . برای نمونه چنان چه اپلیکـی شن از کاربران می خواهد که لاگین کنند، آنان چطور باید حساب بسازند؟ چنان چه کاربران پسوردشان را فراموش نمودنـد چه؟ چنان چه پسورد خطـا را وارد نمودنـد چه؟ ی ککاربر در هر رابط باید بتواند چه نماید ؟ اینها را با کاغذ و قلم سریع تر می توانید مشـخص نمایید . در اینجا هم از آنجا که اپلیکـی شنتان نبایستی مبهم باشد نموداری که طراحی می نمایید هم باید آسان باشد.

۷-مرحله ی ۵:‌ طراحی سامانه داده ها

نحوه شروع و نکته های که باید قبل از یادگیری برنامه نویسی بدانید

عالی ! شما همـه مسائـل را در نظـر گرفتید و حالا باید به طرح خود نگاهی بیندازید تا ببینید که چه نوع داده هایی را باید نگه دارید. برای مثال چنان چه اپلیکـی شن شما از کاربران می خواهد تا یک حساب بسازند، شما باید حساب سوزرنیم، یوزر آیدی، ایمیل کاربر، پسورد، اثبات ایمیل، وقـت ساخت حساب و هر بار که کاربر به اپلیکـی شن لاگین می کند را داشته باشید.

اگر شما کلون توییتر می سازید می بایست آیدی و محتوای توییت را داشته باشید، و آگاه باشید که چه وقـت توییت انتشارداده می شود ، بازنشر توییت ها چه مقدار است و بازنشرهای توییت ها چند ستاره دارد. ضمناً باید حساب بازنشر توییت ها و ستاره ها را داشته باشید. برای ترسیم رابطـه ی داده ها، می توانید از نمودار ERM (مدل رابطـه – نهاد) استفاده نمایید . جدای از این چنان چه برنامه ای برای آینده دارید الان وقتش است که آنا را وارد سامانه داده ها نمایید .

مطلب مرتبط:

راه های ترک اعتیاد به گوشی موبایل

سریعترین راه ممکن برای تعویض لنت ترمز ماشین

نکته های مهم پیش از خریدن گوشی ۲۰۱۸ – ۹۷

چگونه میتوانیم ممنوع الخروجی خود را استعلام کنیم؟

بهترین روش برای از بین بردن خال های گوشتیدیدگاه ها


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *