no-img
ورلدکده

راه های ترک اعتیاد به گوشی موبایل - دهکده جهانی worldkade

ورلدکده

ادامه مطلب

zip
راه های ترک اعتیاد به گوشی موبایل
zip
مرداد ۲۲, ۱۳۹۷

راه های ترک اعتیاد به گوشی موبایل


راه های ترک اعتیاد به گوشی موبایل

در این مطلب از سایت دهکده جهانی می خواهیم در مورد راه های ترک اعتیاد به گوشی موبایل توضیحاتی را برای شما ارائه کنیم . همان طور افرادی هستند در اطرافمان که به زمان زیادی را با گوشی خود سر می کنند یا شاید جز آن دسته افراد هم باشیم ما در اینجا قصد داریم راه هایی را به شما معرفی کنیم که با رعایت کردن این نکات می توانید از این مشکل جلوگیری کنید. پس تا انتهای این مطلب همراه ما باشید.

راه های ترک اعتیاد به گوشی موبایل

آیا تا به حال شده است زمانـی که گوشیتان در جیبتان قرار دارد، به خطـا تصور نمایید که زنگ می‌خورد و یا به خطـا فکر نمایید که زنگ اطلاع مسیج‌هایتان را (نوتیفیکـیشن) شنیده‌اید؟ آیا تا به حال شده است تا آن‌ قدر درگیر عکس گرفتن از چیزی و قرار دادن آن در صفحه اینستاگرامتان باشید، که (لذت) از آن لحظه ویـژه را فراموش نمـوده باشید؟ و یا احتمالا هم برخـی وقتها اوقات پشی آمده باشد که زمانـی که با همسـر و یا دوستتان در یک اتاق می باشید ، ( به جای حرف کردن با یکدیگر) از طریق موبایلتان با همدیـگر چت نمـوده باشید؟ بـعد بهتره اثبات نمایید که موبایلتان مهمترین چیز در زندگـی تان است.

مهم ترین علـت اعتیادتان به موبایل موبایلتان، چیست؟

مطالعات نشان داده است که به شیوه میانگین، روزانه مردم میـان ۳ تا ۶ ساعت از وقتشان را  صرف کار کردن با گوشیشان می‌کنند و بیشتر این وقـت صرف گشت زدن در شبکه‌های اجتماعی، گیم کردن با اپلیکـی شن‌های ویژه گیم مثل Candy Crush یا Saga ، چت کردن با دوستان، دنبال کردن اخبار مرتبط به دوستانشان و اشخـاص مشهور می‌شود.

علت اینکه استفاده از موبایل اعتیاد‌آور است چه می‌باشد؟

پاسـخ پرسش ما به این مساله برمی‌گردد که ما چطور خودمان را عادت داده ( یا مقید کرده) باشیم؟ بـزارید تا انـدکی از پـس روانشناسی به این مساله نگاه کنیم.

در دهه ۲۰ میلادی یک محقق روسی به نام Pavlov رابطـه میـان عادت کردن (مقید شدن به شرایطی خاص) و توقع دارا بودن را ارزیـابـی کرد. وی هر سری که قصد داشت به سگ‌هایش غذا بدهد، زنگی را به صدا در می‌آورد. و سگ‌ها هر وقـت که صدای این زنگ را می‌شنیدند، ناخوداگاه مثل وقـت قبل از میل کـردن غذا، بزاق دهن ترشح می‌نمودنـد . آن‌ها ناخوداگاه مقید شده بودند که میـان صدای این زنگ و غذا رابطه‌ای وجود دارد.
راه های ترک اعتیاد به گوشی موبایل

انسان ‌ها هـم انـدکی شبیه به سگ‌های این آزمایش می باشند . ما در ضمیر ناخوداگاهمـان موبایل موبایلمان را به چیزهای مثبتی از جمله رابطـه داشتن با سایرین و روابط دوستانه برقرار کردن  ربط داده ایم، و خود را عادت داده‌ایم تا وقتی که حوصله‌مان سر رفت از طریق تلفن همراه برای خود سرگرمی ایجاد کنیم. به محض این که رنگ اطلاع مسیج (نوتیفیکـی شن) را می‌شنویم، اولیـن حرکت ناخوداگاه ما بررسی آن مسیج است.

به طور خلاصه می‌توان این‌طور گفت که ما شاد بودن خود را مقید به استفاده از موبایلمان کرده‌ایم. در واقع با وجود گوشی‌هایی که هر شب ما را سرگرم خود می‌کنند، دیگر احتیاجی به برقرار کردن رابطـه با اشخـاص خانواده احساس نمی‌شود.

اگر شما هم بیشتر از میـزان به گوشیتان وابسته می باشید ، الان وقـت آن رسیده تا انـدکی از گوشیتان دور شوید و فاصله بگیرید. در این‌جا می‌توانید ۱۳ شیوه را که به شما کمک می‌کنند تا انـدکی از اعتیاد تان به موبایلتان کم گـردد را می‌توانید مطالعه بنمایید.

۱-از اپلیکـی شن‌هایی که میزان و دفعات بررسی موبایلتان را به شما نشان می‌دهند استفاده نمایید .

راه های ترک اعتیاد به گوشی موبایل

احتمالا توصیه این که از اپلیکـی شن‌های مدیریـت کننده میزان استفاده‌تان از موبایل، استفاده نمایید انـدکی با ماهیت هدف ما در این نوشته در تناقض باشد، ولی چنان چه وقتی که کنار گذاشتن موبایل موبایلتان، برایتان امری نا مناسـب است، نتایج این اپلیکـی شن‌ها را چک نمایید ، احتمالا تصمیم بگرید تا خودتان را از شر این اعتیاد رها نمایید .

اپلیکـیشن Checky  به شما کمک می کند تا بفهمید که روزانه چند بار گوشیتان را چک کرده‌اید. پـس از استفاده از این اپلیکـی شن، قطعا  با دیدن اعدادی بزرگتر از میـزان انتظارتان تعجب خواهید کرد، بـعد تصمیم دریافت کند که سرانجام هر عددی بود، کوشش نمایید تا آن را کم‌تر نمایید . کوشش نمایید تا تا به جای انجام دادن چندین کار با هم در موبایل موبایلتان، موبایلتان را کنار گذاشته و زمانتان را صرف انجام یک کار نمـوده و آن را به شیوه متمرکز و بدون وقفه انجام دهید. این اپلیکـی شن را می توانید برای اندروید و ios در لینکهای پایین دانلود نمایید .

اپلیکـی شن کاربردی دیگر که می‌تواند در این ضمینه به شما کمک نماید ، Moment نام دارد. این اپلیکـی شن به شما کمک می‌کند تا وقتی را که صرف انجام دادن کاری مشـخص در موبایل موبایلتان کرده‌اید را بفهمید. برای مثال این که چه مدت را صرف نوشتن و چت کردن بوده‌اید و یا چه مدت در صفحه فیس‌بوکتان زمان گذرانده‌اید. این اپلیکـی شن را می توانید برای ios در لینکهای پایین دانلود نمایید .

زمانـی که به وسیـله این اپلیکـی شن‌های مخصوص، کارهایتان را ارزیـابـی کردید، اکنون می‌توانید تا برای خود محدودیت‌هایی بـزارید تا وقتی را که صرف کارهای گوناگون در موبایل موبایلتان می‌نمایید را کمتر از پیش نمایید.

۲-زمان کم‌تری را صرف کارهای ناچیز بنمایید .

راه های ترک اعتیاد به گوشی موبایل

همه ما علت‌های مختـلفی برای استفاده از گوشی‌های موبایلمان داریم، ولی بطور کلی این علت‌ها به سه گروه کامل که در پایین بیان کرده‌ایم، تقسیم می‌شوند:

  • سرگرم کردن خودمان مواقع بی‌حوصلگی
  • ارتباط برقرار کردن با دیگران
  • بررسی googlemap  برای مسیریابی

هدف ما در این نوشته  این است تا وقـت کمتری را صرف ارتباطات بیهوده، گیم کردن و استفاده از سایـر اپلیکـی شن‌ها کنیم. زمانـی که زمانتان را  ارزیـابـی می‌نمایید   و می‌بینید که زمانتان چطور می‌گذرد، می‌توانید تا مجـدد تمرکزتان را بر روی انجام کارهای با ارزش و ضروری‌تر در زندگـی تان بگذارید. کوشش نمایید تا  کار ‌های تولیدکننده را جایگزین وقت‌گذرانی نمایید . به عنوان  مثال به جای این که عکس غذایی را که در کافه میل می‌نمایید را گرفته و در اینستاگرامتان پست نمایید ، کوشش نمایید تا یاد بگیرید که همـان غذا را در منزلتان درست نمایید .

۳-زمان زیادتری را با خانواده‌ تان بگذرانید.

راه های ترک اعتیاد به گوشی موبایل

اغلب برتریـن زمان‌ برای گذراندن زمان با خانواده‌تان، زمان صرف وعده‌های غذایی و یا زمانـی است که اعضای خانواده  دور همدیـگر جمع شده‌‌اند، ولی شما هـم کوشش نمایید تا زمان‌های دیگری جز این مسائـل را هـم صرف خانواده‌تان نمایید . به عنوان مثال به جای این که در وبسایت موردعلاقه‌تان گشت بزنید، نیم ساعت بیشتر با کودکانتان گیم نمایید .

۴-فکرتان را درگیر مسیج‌هایتان و یا زنگ‌ موبایلتان ننمایید .

به عنوان توصیه می‌توانید تا صدای زنگ مسیج‌هایتان را خاموش نمایید . احتمالا از خودتان سئوال کنـید که با انجام این ‌کار، چطور می‌توانید از رسیدن یک ایمیل ویـژه که به شدت منتظرش بودید، اطلاع پیدا نمایید ؟ ضـروری است تا آگاه باشید که نوتیفیکـی شن‌های تلفن همراه موجـب حواس‌پرتی شما شده و کارایی شما را محدود می‌سازند. تمام ما به محض شنیدن یا دیدن یک مسیج ( یا نوتیفیکـی شن) جدید، سریع ا موبایلمان را برمی‌داریم تا آن مسیج را چک کنیم. آسان ‌ترین راه برای مواجهه با این کار، این است تا به مدت حداقل ۲ ساعت زنگ مرتبط به مسیج‌هایتان را (نوتیفیکـی شن‌هایتان را) خاموش نمایید .

۵-موبایل موبایلتان را با خود به تختخواب نبرید.

راه های ترک اعتیاد به گوشی موبایل

آیا شما هم زمان خوابیدن موبایلتان را کنار بالشتتان قرار می‌دهید؟ معـمولاً مردم این کار را انجام می‌دهند و بطور متـوسـط ۹۰٪  از اشخـاص بین سن ۱۸ تا ۲۹ سـال از این قاعده مستثنی نیستند. تمام ما بسیار اوقات از  موبایل موبایلمان به عنوان زنگ صبحگاهی  استفاده می‌کنیم، ولی این کار موجـب می‌شود تا اولیـن چیزی که در صبح آن را چک می‌نمایید ، موبایلتان باشد و قطعا حسب عادت یا زنگ آن را خاموش نمـوده و یا آن را در حالت تکرار زنگ (Snooze) قرار داده و با این که اولیـن ساعات صبح است و تاکنـون در رختخوابتان می باشید ، سرگرم بررسی صفحه فیس‌بوکتان و سایـر کارهای دیگر با موبایلتان می‌شوید. دهکده جهانی .

۶-موبایلتان را در یک اتاق دیگر بگذارید.

اگر در منـزل می باشید موبایلتان را درون آشپزخانه گذاشته  و یا آن را در اتاقی دیگر به شارژ بزنید. مطالعات نشان داده‌اند که هر چه بیشتر پیش از خواب به موبایلتان نگاه نمایید ، به همـان نسبت بدتر می‌خوابید. زمانـی که در تختواب می باشید با به کار گرفتن تلفن همراه ، به مغزتان اجازه نمی‌دهید تا ساعات پیش از خواب انـدکی آزاد گـردد و استراحت نماید . کوشش نمایید تا یک کتاب مطالعه نمـوده و یا انـدکی ریلکس نمایید و یا می‌توانید پیش از خواب انـدکی یوگای آرام انجام دهید. هر چه کمتر از موبایلتان استفاده نمایید ، خواب راحت‌تر و با کیفیت‌تری خواهید داشت.

۷زمانی که در جمع می باشید گوشیتان را کنار بگذارید.

راه های ترک اعتیاد به گوشی موبایل

تکنولوژی روش برقرار کردن روابط اجتماعی ما را تغییر داده است و ما بیشتر از میـزان به اینترنت متصل هستیم.  بسیار از مردم با دقت به سریع بودن ایمیل و اقسام سیستم‌های اس ام اس رسان، پست را اصطلاحا نوعی ایمیل کم‌سرعت و حلزونی می‌پندارند و استفاده از آن را به، فرستادن کردن نامه با کبوتر نامه‌بر، تشبیه کرده‌اند. در واقع انسان ‌ها به قدری درگیر می باشند که عادت کرده‌اند، تا به جای رو در درو حرف کردن با یکدیگر، از طریق شبکه‌های اجتماعی و (سیستم‌های پیامکی) با همدیـگر مراوده کنند، ولی خوب است تا مجددا انـدکی بر روی این مقوله اندیشه نمایید . چند زمان پیش یک توریست استرالیایی به قدری درگیر صفحه فیس‌بوکش بود که زمان راه رفتن از لبه یک اسکله به زیـر پرتاب شد. بـعد کوشش نمایید تا وقتی که دوستانتان را ملاقات می‌نمایید ، گوشیتان را خاموش و یا در حالت سایلنت قرار داده و تمرکزتان را تنها بر روی یک مکالمه بـزارید و  در حین آن از طریق موبایلتان با اشخـاص دیگر چت ننمایید

۸-زمانی را که در شبکه‌های اجتماعی می‌گذرانید، کمتر نمایید .

قطعا بیشتر زمان شما در شبکه‌های اجتماعی تلف می‌شود و زمانـی که در رابطـه با کم‌تر کردن مصرفتان از شبکه‌های اجتماعی سخن می‌گوییم، ضـروری است تا آگاه باشید که اصرار بر این مقوله (در فرآیند کمتر استفاده کردن  از موبایلتان) خیلی با ارزش می‌باشد. چنان چه واقعا شجاع می باشید همـه اپلیکـی شن‌های مرتبط به شبکه‌های اجتماعیتان را پاک نمایید . حال می‌توانید یا آن‌ها را مجـدد دانلود نمـوده و یا به هدفتان رسیده و کمتر از موبایلتان استفاده نمایید .

۹-زندگـی تان را الویت‌بندی نمایید .

یک لیست از کارهایی که باید انجام  دهید ساخته نمـوده و در ذهنتان برای خود یک قاعده بسازید. برای مثال با خود قرار بـزارید که تنها وقتی می‌توانید از موبایلتان استفاده نمایید که، به حد ضـروری همه کارهایی که باید را، انجام داده باشید. به عنوان  مثال وقتی که تمام کارهای لیستتان را انجام داده و کنارشان تیک زدید، می‌توانید تا در بازه مشخصی از وقـت با موبایلتان کار نمایید . مدت وقتی که به خودتان جایزه می‌دهید بسته به خودتان  و میزان وابستگیتان به موبایل موبایلتان دارد. دهکده جهانی .

۱۰-زمان زیادتری را صرف کار های واقعی می نمایید .

در حالی که احتمالا مشـاهـده کردن فیلم از طریق موبایل ‌موبایلتان برایتان رضایت ‌بخش باشد، ولی ضـروری است تا آگاه باشید که به هیچ عنوان نمی‌توان لذت آن را با  لذت دیدن همـان فیلم، در پرده بزرگ سینمـا و به همراه دوستتان و یک بسته پاپ‌کورن کره‌‌ای، مقایسه نمایید .

۱۱-زمان غذا میل کـردن ، موبایلتان را کنار بگذارید.

راه های ترک اعتیاد به گوشی موبایل

روزانه بیشتر از ۷۵ میلـیون فرد از اینستاگرام استفاده می‌کنند و تعداد بیشتری از آن‌ها عکس‌ وعد‌ه‌های غذاییشان را در آن به اشتراک می‌گذارند. عکس گرفتن را رها نمایید و به جای آن  بر روی غذایتان تمرکز نمـوده و از آن لذت ببرید. قطعا زندگـی بدون به نمایش گذاشته شدن از پشت فیلتر عکس‌های اینستاعزیز ، زیبا‌تر خواهد بود.

حداکثر ۳۲٪ از کاربران شبکه‌های اجتماعی، در حین صرف غذا سرگرم چت کردن و نوشتن می باشند . چنان چه شما هم جزوی از این ۳۲٪ می باشید ، کنار گذاشتن موبایل موبایلتان زمان صرف غذا، قطعا برتریـن راه برای دوری از این عادت است.

۱۲-زمانی که سرگرم کار می باشید ، موبایلتان را جلوی چشمتان نگذارید.

اگر علاوه بر موبایل تلفن همراه شخصیتان، یک تلفن همراه کاری هـم دارید، موبایل شخصیتان را از دیدتان پنهـان کرده  و به عنوان مثال درون کشویتان قرار داده و بـزارید تا آن جا بماند. چنان چه گوشیتان در دسترستان نباشد و یا آن را نبینید، قطعا کمتر به آن فکر خواهید کرد. اما ضـروری است تا آگاه باشید که برخـی وقتها اوقات نبود یک چیز، موجـب می‌شود تا برای به دست آوردن دوباره آن مشتاق‌تر شوید.

۱۳-برای این که کمتر عصبی باشید، موبایلتان را کنار بگذارید

راه های ترک اعتیاد به گوشی موبایل

برای بی‌قراری‌ها و اضطراب ‌هایی که خودتان آن‌ها را در خود پرورش داده‌اید، آماده شوید. احتمالا به نظـر تان این حرف انـدکی خنده‌‌دار باشد، ولی تحقیق گـران این حرف را ثابت کرده‌اند. در یک پژوهش هـا دانشگاهی دیگر با مقوله اعتیاد به گوشی‌های موبایل، محققین تلفن همراه ۴۰ فرد از داوطلبین را بطور موقت از آن‌ها گرفته و از آن‌ها خواستند که طی دو وهله تست، ۲ کلمه مشابه به همدیـگر را حدس بزنند.

در مرحه اول از این تست، داوطلبین می‌توانای داشتند تا موبایلشان را کنارشان نگه دارند  و کلمه اول را حدس بزنند. و در وهله دوم باید موبایلشان را به محققین می‌دادند. محققین در این وهله به موبایل تلفن همراه داوطلبین زنگ زده  و از آن‌ها می‌خواستند تا با نشنیده گرفتن صدای آن زنگ، کلمه دوم آزمایش را حدس بزنند. زیبـا است تا آگاه باشید که بیشتر داوطلبین در این وهله به تقلا کردن افتادند و واژگـان درست کم‌تری را حدس زده و نشانه‌هایی از اضطراب در خود نشان دادند. حتی بیشـتر از آن‌ها در این وهله مبتـلا ضربان قلب بالاتر و فشار خون بالاتر شدند. حقیقت آسان این است که گوشی‌های تلفن همراه اعتیادآور می باشند . دهکده جهانی .

پس چنان چه تصمیم گرفتید تا گوشیتان را کنار بگذارید، ضـروری است تا آگاه باشید که در حین گذراندن این عصری ، قطعا مبتـلا بی‌قراری و اضطراب   خواهید شد.

اگر زمانتان را عاقلانه‌تر استفاده نمایید ، به این سرانجام خواهید رسید که می‌توانید کارهای زیادتری را روزانه انجام دهید و به همـان مراتب احساس جـالـب تری نسبت به سطح کارآییتان دارید و در انتها چنان چه بارها کوشش کرده‌اید که کمتر از موبایل موبایلتان استفاده نمایید و موفق نشده‌اید، می‌توانید تا آن را درون یک قفس انداخته ودرب آن را قفل نمایید تا به نیتتان برسید.

مطلب مرتبط:

نکته های مهم پیش از خریدن گوشی ۲۰۱۸

چطوری با دورین گوشی عکس حرفه ای بگیریم؟

بهترین روش برای از بین بردن خال های گوشتی

آموزش بازیابی پسورد اکانت مایکروسافت

غذا هایی که دوران بارداری نباید بخوریددیدگاه ها


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *