no-img
ورلدکده

نحوه بازگردانی اطلاعات هارد های ضربه خورده ( بازیابی ، ریکاوری) - دهکده جهانی

ورلدکده

ادامه مطلب

zip
نحوه بازگردانی اطلاعات هارد های ضربه دیده ( بازیابی ، ریکاوری )
امتیاز 5.00 ( 1 رای )
zip
شهریور ۶, ۱۳۹۷

نحوه بازگردانی اطلاعات هارد های ضربه دیده ( بازیابی ، ریکاوری )


نحوه بازگردانی اطلاعات هارد های ضربه خورده ( بازیابی ، ریکاوری)

در این پست قصد داریم در مورد نحوه بازگردانی اطلاعات هارد های ضربه دیده خورده توضیحاتی را برایتان ارائه کنیم. احتمالا الان شما هم جز افرادی هستید که به هاردتان ضربه خورده است و می خواهید اطلاعات مهم از دست رفته روی هاردتان را به نحوی بازگردانی کنید در اینجا یکسری از برنامه ها و کار های که باید انجام دهید را برای شما خواهیم گفت پس تا انتهای این مطلب با این موضوع کاربردی همراه ما باشید.

نحوه بازگردانی اطلاعات هارد های ضربه خورده ( بازیابی ، ریکاوری)

هارد های اکسترنال درحال حاضر ه خیلی پر کاربرد شده اند. دیگر ابزار های کهنـه مثل سی دی یا حتی فلش های با حجم کم در دستان کاربران تکنولوژی نمیبینیم. فقط چیزی که وجود دارد، تنها جعبه های تختی به نام هارد درایو اکسترنال با حجم های خیلی زیاد ترابایتی وجود دارد. ولی این هارد ها شبیه هر وسیله ذخیره سازی دیگری توانایی ضربه میل کـردن و تحت اثر قرار گرفتن اطلاعات شما را دارد. در این مقاله میخواهیم ببینیم آیا هارد درایوی که به دیسک مهـم آن ضربه وارد شده و بخـشی یا کل اطلاعات موجود در آن پاک شده است قابل بازیابی است؟ توانایی بازیابی هارد وجود دارد؟ پاسـخ به شانس زیاد “بله” است. شانس دارد تمام یا حداقل قسمتـی از اطلاعات از دست رفته را مجـدد بازیابی نمایید .

وضعیت هارد را ارزیـابـی نمایید

نخستین قدم این است که از دارا بودن ابزار ضـروری برای متصل کردن این هارد به یک کامپیوتر دیگر اطمینان حاصل نمایید . شما باید یک نوع کابل یک سر ساتا (SATA)/آی‌دی‌ای (IDE) و یک سر USB داشته باشید و یا یک محفظه یواس‌بی (USB) داشته باشید که بتوانید هارد را سوارش نمایید و آن را به کامپیوتر وصل نمایید . اما چنان چه دسکتاپ دارید می‌توانید خودتان دست به کار شوید و هارد را به شیوه داخلی نصب نمایید ولی یک رابطـه خارجی، سریع ‌تر و راحت‌ تر است.

نحوه بازگردانی اطلاعات هارد های ضربه خورده ( بازیابی ، ریکاوری)

سپس یک نگاهی به درایو بیندازید. آیا آسیـب دیده است؟ پین‌ها خم شده یا شکسته‌اند؟ مطمئن شوید پیش از این که کاری نمایید که بیشتر به درایو آسیـب بزند، درایو قابل استفاده باشد. چنان چه درایو صدمـه فیزیکـی شدیدی دیده و نمی‌توان بازیابی انجام داد شانس دارد به اقدامات زیادتری نیاز باشد که در ادامه آن‌ها را گفتگو خواهیم کرد. چنان چه همه چیز خوب به نظـر می‌رسد و ابزار ضـروری را برای اتصال درایو به سیستم خود دارید، می‌توانیم پیش برویم.

یک نرم افزار بازگردانی اطلاعات انتخاب نمایید و هارد درایو را متصل کنید

قبل از این که هر کار دیگری انجام دهید، مطمئن شوید آنتی‌ویروس و آنتی‌تروجان‌، روشن و به روز است. نمی‌دانید شانس دارد چه چیزهایی روی این دیسک پیدا گـردد و نمی‌خواهید پـس از این که آن را به یک سیستم فعال وصل کردید، از آن رفتار غیرمنتظره‌ای ببینید. پـس از این که این کار را کردید، وقتش رسیده که یک سری ابزارهای بازیابی اطلاعات را دانلود و نصب نمایید . در ادامه چند تا از آن‌هایی که ما دوست داریم را معرفی خواهیم کرد:

ریکاوا یا Recuva (ویندوز، رایگان ): نرم افزار ریکاوا در پروسه ی ریکاوری بطور کامل لازم و ضـروری است. این نرمافزار به وسیـله تیم CCleaner تهیـه شـده است و بازیابی اطلاعات را آسان و راحت می‌کند. چنان چه تنها می‌خواهید بگردید و فایل‌های مورد نظـر خود را بازیابی نمایید ، ریکاوا مورد عالی ی است. مورد خوب دیگر برای windows Undelete Plus است.

نحوه بازگردانی اطلاعات هارد های ضربه خورده ( بازیابی ، ریکاوری)

  • فایل‌سلویج یا FileSalvage (OS X، ۸۰دلار): فایل‌سلویج برای مک شانس دارد برای شما بیشتری آب بخورد ولی یکـی از برتریـن ابزارهای بازیابی اطلاعات از یک هارد متصل به OS X می‌باشد. می‌تواند هر نوع فایلی را از پارتیشن‌های گوناگون بیرون بکشد و بازیابی اطلاعات از دیسک‌های خراب، جزو خصوصـیت ها یش می‌باشد. چنان چه دنبال برنامه دیگری برای مک می‌گردید، دیتا رسکیو (Data Rescue) را امتحان نمایید (۱۰۰دلار).
  • تست‌دیسک یا TestDisk (ویندوز/OS X/لینوکس، رایگان ): چنان چه از CMD نمی‌ترسید، تست‌دیسک یک نرم‌افزار متن باز است که نسبتا روی هر گونه پلتفرم یا پارتشینی، اجرا می‌شود. داده را خیلی سریع بازیابی می‌کند و در درایوی که در حال بازیابی از آن می باشید ، بی مورد نمی‌نویسد.

توزیعات لینوکس قابل بوت شدن برای بازیابی اطلاعات: اگر علاقه‌ای به سر و کله زدن با برنامه‌ها (یا پول دادن برای آن‌ها) ندارید، می‌توانید از یک CD یا USB که برنامه‌های BackTrack، Bart PE یا SpinRite روی آن است، استفاده نمایید و سیستم‌عاملی که روی درایو اولیه خود دارید را بوت ننمایید ، به درایوی که می‌خواهید اطلاعات آن را بازیابی نمایید دست نزنید و روی آن ننویسید و یک سری برنامه‌های بازیابی اطلاعات که بطور کامل رایگان و تاثیرگذار می باشند ، برای بازیابی اطلاعات آن درایو اجرا نمایید .

برخـی از این ابزار می‌توانند داده را از درایو‌های فرمت شده هـم بازیابی کنند، به ویژه چنان چه روی آن درایو چیز دیگری ریخته نشده باشد(overwrite نشده باشد). ما قبلا در مـورد این مقوله گفتگو کرده‌ایم و Knoppix را به عنوان یکـی از توزیعات لینوکس قابل بوت استفاده کردیم ولی همـان قدم‌ها را می‌توانیم برای مسائـل اشاره شده هـم استفاده کنیم. برای اطلاعات بیشتر، این مقاله کهنـه ولی کاملا دقیق در مـورد بازیابی اطلاعات از درایو‌های فرمت شده را در Linux.com بخوانید.

به یاد داشته باشید که هر چه کمتر با درایوی که می‌خواهید اطلاعاتش را بازیابی نمایید کار نمایید ، مناسـب تر است. وقتی از درایو می‌خوانید تهدید بیشتر کردن آسیـب آن وجود دارد. هر چه هم بیشتر در آن بنویسید، تهدید نوشتن روی اطلاعاتی که می‌خواهید بازیابی نمایید (overwrite)، بالا می‌رود. توزیعات لینوکس قابل بوت که بسیار از آن‌ها ابزاری مثل TestDisk را از پیش دارند (و بسیار ابزارهای دیگر) برتریـن روش می باشند ؛ چنان چه آگاه باشید که دارید چه می‌نمایید و می‌‌خواهید همـه پارتیشن‌ها را بازیابی نمایید یا یک درایو غیر قابل بوت را مجـدد قابل بوت بنمایید . چنان چه تنها دنبال فایل‌ها می‌گردید و می‌دانید درایو در یک سیستم ویندوزی یا مک بوده است، استفاده از تنها یک برنامه راه جـالـب تری است.

وقت آن است که کیف پولتان را بیرون بکشید

خب، درایو شما از لحاظ فیزیکـی صدمـه دیده است، اطلاعاتش پاک شده و مجـدد روی آن نوشته شده (overwrite) یا هر کاری که می‌نمایید نمی‌توانید اطلاعات آن را بازیابی نمایید و واقعاً واقعاً به اطلاعات آن احتیـاج دارید. حتی حاضرید پول بیشتری برای آن بپردازید. ما از شما نمی‌پرسیم چرا، ولی الان زمان این است که با متخصصان ارتباط بگیرید.

نحوه بازگردانی اطلاعات هارد های ضربه خورده ( بازیابی ، ریکاوری)

تلفن را بردارید و به DriveSavers یا OnTrack زنگ بزنید تا ببینید آن‌ها چه کار می‌توانند بکنند. من با OnTrack تجربه خوبی داشته‌ام. DriveSavers را تمام می‌شناسند و تمایل دارنـد چرا که در ۱۱ سپتامبر رایگان خدمات بازیابی اطلاعات انجام دادند و این اواخر هم به مت هونان که هک شده بودند، کمک نمودنـد و اطلاعتش را بازیابی نمودنـد . هر دو کمپانـی کار خود را به خوبی انجام می‌دهند و اطلاعات را از درایو‌های فرمت شده، overwrite و حتی آسیب‌دیده بازیابی می‌کنند. اما حواس‌تان باشد که این خدمات اغلب هزاران دلار و بیشتر، هزینه دارد.

اگر درایو مال شماست، یا داده‌های روی درایو برای شما ارزشمند است، ما شدیداً توصیه می‌کنیم از درایو خود هم به شیوه مکانی و هم به شیوه آنلاین بک‌آپ بگیرید. مناسـب تر از این است که هر بار یک درایو خراب می‌شود مجبور باشید از همـه این موانع بگذرید. یادتان باشد که هر هاردی، بالاخره یک روز خراب می‌شود. حالا بروید، از این دانش استفاده نمایید و اطلاعات خود را بازیابی نمایید !

مطلب مرتبط:

بهترین نرم افزار ویرایش تصاویر برای اندروید

نحوه غیره فعال کردن آپدیت خودکار در ویندوز ۷ ، ۸ ، ۸.۱ ،۱۰

نحوه خوابیدن افرادی که کمر درد دارند

روش های درمان درد معدهدیدگاه ها


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *