no-img
ورلدکده

چگونه می توانیم مناسب ترین کتاب را انتخاب و خریداری کنیم ؟ - ورلدکده

ورلدکده

ادامه مطلب

zip
چگونه می توانیم مناسب ترین کتاب را انتخاب و خریداری کنیم ؟
zip
شهریور ۳, ۱۳۹۸

چگونه می توانیم مناسب ترین کتاب را انتخاب و خریداری کنیم ؟


چگونه می توانیم مناسب ترین کتاب را انتخاب و خریداری کنیم ؟

در این مطلب از سایت ورلدکده می خواهیم روش ها انتخاب کتاب منایب را به صورت کامل و جامع برای شما دوستان و همراهان عزیز توضیح دهیم. اگر شما نیز جزء علاقمندان به کتاب و کتاب خوانی هستید، این مطلب می تواند راهنمای مناسبی برای بهبود رشد و بازدهی مطالعه شما باشد. با ما همراه باشید

مناسب ترین کتاب

مناسب ترین کتاب

کتاب خواندن را دوست دارید اما نمی­دانید چه کتابی را شروع کنید؟ اگر بدانید برای انتخاب یک کتاب چه نکته­هایی لازم است، دیگر انتخاب کتاب کار سختی نخواهد بود. اگر سوال شما هم این است که چه کتابی بخوانم یا چگونه کتاب مناسب پیدا کنم، این مقاله را تا پایان دنبال کنید.

شاید این­ گونه شنیده باشید که هر کتاب حداقل ارزش یک ­بار خواندن را دارد. اما این روزها با وجود شبکه­های اجتماعی دیگر کسی برای کتاب­های بد وقتی نخواهد گذاشت. در ابتدای مسیر کتاب­ خوان شدن، هیچ چیز از انتخاب کتاب مناسب مهم­تر نیست. اهمیت کتاب خوب خواندن از اهمیت کتاب خوانی کمتر نیست. اگر بتوانیم کتاب­های خوب انتخاب کنیم بیشتر مطالعه خواهیم کرد. کتاب قرار است به بهبود وضع زندگی ما کمک کند. به این فکر کنید که خواندن چه نوع کتابی برایتان بهتر است. همه کتاب­ها، پتانسیل بهتر کردن کیفیت زندگی شما را ندارند. به دنبال کتاب­های خوب باشید. اگر به کتاب­های بد و آبکی عادت کنید، دیگر به سراغ کتاب­هی خوب نمی­روید.

مناسب ترین کتاب

مناسب ترین کتاب

اصولا ما وقتی برای چیزی پول پرداخت کنیم، برای آن چیز اهمیت بیشتری قائلیم. پس بیخیال قرض گرفتن کتاب شوید. اگر کتاب خوبی پیدا کردید، آن را بخرید.

نکته: فکر نکنید تمام کتاب­های خوب یا تمام کتاب­های نویسندگان معروف قرار است مورد علاقه شما واقع شوند. مثلا اگر به خواندن کتاب­های هیجانی و ماجرایی علاقه دارید، احتمالا کتاب­های آنتوان چخوف برای شما مناسب نیستند.

مواجهه با کتاب

انسان­ها در مواجه با کتاب، همیشه به یک شکل نیستند. بعضی­ها فقط مخاطبان سطحی هستند. یعنی کتاب را فقط می­خوانند. هیچ وقت به عمق داستان پی نمی­برند. بعضی­ها هم از سطح عبور کرده و به عمق کلمات پی می­برند. این دسته نیز به دو دسته جداگانه تقسیم می­شود. کسانی که زجر می­کشند و ادامه می­دهند و کسانی که تلاش می­کنند تغییر ایجاد کنند. بعضی از آنها زود شکست را می­پذیرند اما بعضی دیگر تا پایان پیش می­روند.

کتابی که می­خوانید، مانند همنشین شماست. بر زندگی شما تاثیر دارد. بیشتر از آنچه فکر می­کنید. پس هیچ کتابی را بی دلیل انتخاب نکنید. کتاب بد، تنها روح شما را مسموم خواهد کرد. اگر کتاب خوبی در دسترس نداشتید، به سراغ کتاب­های قبلی خود بروید. کتاب تازه اما بدی را شروع نکنید. هیچ بهانه­ای برای خواندن کتاب نامناسب قابل قبول نیست.

مراحل انتخاب یک کتاب خوب

مرحله ۱ :

لیستی تهیه کنید و به سوالات زیر پاسخ دهید:

 • چه ژانری را می­پسندید؟
 • چه نویسندگانی را دوست دارید؟
 • آیا نوعی کتاب یا یک کتاب خاص وجود دارد که دوست دارید آن را امتحان کنید؟
 • مجموعه کتابی هست که بخواهید بخوانید؟
 • بیشتر به چه موضوعاتی علاقه دارید؟

مرحله ۲:

خانه خود را جست­ و جو کنید:

 • شاید در خانه خود کتابی داشته باشید که فراموش کرده­اید. گاهی پیش می­آید که کتاب­های خوب، جایی در خانه شما افتاده­اند و دارند خاک می­خورند.
 • شاید کسی که با شما زندگی می­کند کتاب مناسبی برای خواندن داشته باشد.

مرحله ۳:

از دیگران بخواهید یک کتاب خوب به شما توصیه کنند:

 • می­توانید از پدر، مادر، دوست یا معلم خود بپرسید. خانواده و دوستانی که با آنها اشتراکاتی دارید، ممکن است بتوانند بنابر شناختی که از شما دارند، پیشنهادات خوبی به شما بدهند.
 • کتاب فروشی­های کوچک و محلی هم می­توانند توصیه­هایی برای شما داشته باشند.

مرحله ۴:

نقد و خلاصه کتاب­ها را بخوانید:

در روزنامه­ها، سایت­ها و مجلات معمولا کتاب­های پرفروش معرفی می­شوند. بدانید کدام کتاب­های تازه، پرفروش هستند و چرا.

مرحله ۵:

در بین قفسه­هایی بگردید که موضوع مورد علاقه شما را دارند:

اگر نام کتابی برایتان جالب بود، خلاصه آن را بخوانید. اگر خوشتان آمد، چند صفحه از اول کتاب را نیز مطالعه کنید. ممکن است موضوع را بپسندید اما نوع نگارش یا قلم نویسنده را نه.

مرحله ۶:

انتخاب­هایتان را محدود کنید:

اگر کتاب اول را به کتاب دوم ترجیح داده­اید، کتاب دوم را قفسه برگردانید. برای کتاب سوم و چهارم هم به همین ترتیب پیش بروید.

مرحله ۷:

به طور تصادفی کتابی از قفسه بیرون بیاورید و بخش اول آن را بخوانید:

معمولا این کار، شما را شگفت­زده می­کند.

مرحله ۸:

بهتر است با علایقتان شروع کنید:

مطالعه غیر درسی شبیه درس خواندن نیست. می­توانید چیزی انتخاب کنید که کاملا مورد علاقه شما باشد. مثل طراحی و مد.

مرحله ۹:

پیوستن به یک کانال یا باشگاه کتابخوانی، معمولا راهی است برای تجربه کتاب­های جدیدی که شاید هرگز انگیزه­ای برای خواندن آن­ها نداشته­اید:

ایجاد یک باشگاه کتابخوانی یا پیوستن به یک کانال کتابخوانی، کمک می­کند کسانی را بیاید که به کتاب­هایی مشابه کتاب­های مورد علاقه شما علاقه­مند باشند. می­توانید از آنها درباره کتاب­هایی که خوانده و پسندیده­اند سوال کنید. دوستان و آشنایان خود را تشویق کنید به باشگاه کتابخوانی شما بپیوندند.

مرحله ۱۰:

ظاهر کتاب:

شاید بگویید ظاهر کتاب چه ربطی به محتوای آن دارد اما منظور من دقیقا تصویر روی جلد کتاب نیست.

 • تعداد صفحات کتاب یکی از موارد مهم است. خیلی­ها دوست ندارند کتاب­های طولانی بخوانند و ترجیح می­دهند کتابی انتخاب کنند که یکی دو روزه تمام شود. برعکس، بعضی­ها هم کتاب­های طولانی را دوست دارند. از اینکه همراه با شخصیت داستان زندگی کنند، لذت می­برند.
 • خط نوشتار کتاب نیز مهم است. اگر فونت کتابی چشم شما را اذیت می­کند، احتمالا خواندن آن کتاب برایتان لذت­بخش نخواهد بود. حتی اگر داستان زیبایی داشته باشد.

سبک شما

بهتر است سبک خاص کتاب­های مورد علاقه خود را در نظر داشته باشید. هرچقدر هم کتابخوان حرفه­ای باشید، ممکن است یک سبک را نپسندید و برایتان کسل کننده باشد.

کتاب­های داستانی

کتاب­های غیر داستان

کتاب­های تصویری را امتحان کنید

پشت جلد کتاب را بخوانید

 

مناسب ترین کتاب

مناسب ترین کتاب

نکته: فراموش نکنید انگیزه شما از کتاب خواندن مسئله بسیار مهمی است. ابتدا از خود بپرسید: چرا می­خواهم کتاب بخوانم؟ آیا فقط می­خواهید سرگرم شوید؟ می­خواهید بر دانش خود اضافه کنید؟ بدون مطالعه پایه­ای وارد مباحث نشوید. اگر درباره فلسفه دانشی ندارید، یک کتاب سنگین فلسفی مثل خرد ناب کانت را انتخاب نکنید. این انتخاب فقط شما را خسته و دل­زده خواهد کرد. اگر بعد از مدت­ها به مطالعه روی آورده­اید، یک کتاب کم حجم و سرگرم کننده مثل داستان­های طنز یا کوتاه انتخاب مناسبی است.

شناخت گونه­ های مختلف موضوعی

زمینه­های مختلف موضوعی را بشناسید؛ موضوع مورد علاقه خودتان را مشخص کنید. اینگونه، جست و جو برایتان لذت­ بخش­تر و راحت­تر می­شود. در کتابفروشی­ها، به طور معمول کتاب­ها به صورت موضوعی طبقه­بندی شده­اند. موضوعاتی مثل هنری، آموزشی، داستان کوتاه، علمی، فلسفی، روانشناسی یا رمان.

هرکدام از این موضوعات، خود  دارای زیرگروه هستند. در گروه رمان زیر گروه کمدی، فانتزی، حادثه­ای، معمایی و… وجود دارد. حتی این دسته­ها نیز تقسیم­بندی می­شوند. برای مثال رمان کمدی، به کمدی-درام، کمدی رمانتیک، هجو و … طبقه­بندی می­شود.

عضویت در گروه ­های کتابخوانی

گروه­های دوستانه­ای وجود دارند که در آن­ها کتابی پیشنهاد می­شود؛ همه اعضا آن را می­خوانند و درباره­اش بحث می­کنند. این گروه­ها در شبکه­های مجازی هم یافت می­شوند. با عضو شدن در این گروه­ها، هم به مطالعه ترغیب می­شوید هم انتخاب کتاب برایتان آسان می­شود.

لیستی از کتاب­های جالب تهیه کنید

همیشه در تلفن همراه یا دفترچه خود فهرستی برای ثبت کتاب­های خوب داشته باشید. اگر جایی درباره کتاب­های خوب صحبت شد یا نقدی از یک کتاب را مطالعه کردید که مورد پسندتان واقع شد، آن کتاب را به لیست خود اضافه کنید تا از خطر فراموشی در امان باشد. این گونه، هروقت تصمیم به انتخاب کتاب گرفتید، می­توانید به راحتی به سراغ لیست خود بروید.

در کتابخانه ­های عمومی عضو شوید

چه جایی بهتر از کتابخانه­های عمومی برای خواندن و دیدن انواع کتاب­ها آن هم به شکل تقریبا رایگان؟ در کتابخانه­های عمومی، فرصت امتحان کردن انواع کتاب­ها را دارید. اینگونه می­توانید سلیقه خود را نیز شناسایی کنید.

عوامل تولید کتاب­های باکیفیت و خوب را بشناسید

هر انتشاراتی، در تولید کتاب برای خود مسیر و هدفی تعیین کرده. بعضی­ها فقط کار تجاری می­کند و کار مترجم و نویسنده و کیفیت مطلب برایشان اهمیتی ندارد. بعضی­ها هم در تولید کتاب، سبک استانداردی دارند و با دیدن نام آنها، مطمعن می­شوید آن کتاب، کتاب خوبی است. همین موضوع درباره مترجمان و نویسندگان هم صدق می­کند.

نکته: فراموش نکنید که استفاده از نظرات دیگران برای کتاب­ خواندن، تنها در ابتدای مسیر کتابخوانی فکر خوبی است. در ادامه راه، خودتان باید بدانید بر اساس علایق و نیازهایتان، چه کتابی انتخاب کنید.

از کتاب­هایی که قبل­تر خوانده­اید، کمک بگیرید

شاید شنیده باشید که می­گویند کتاب، کتاب می­آورد. معمولا وقتی از کتابی خوشتان آمد، می­توانید با دیگر نوشته­های آن نویسنده هم ارتباط برقرار کنید. از آنجایی که نویسنده، خواه ناخواه احساسات و باورهای قلبی خود را در کتابش می­گذارد، اگر کتابی خواندید که به روح و فکر شما نزدیک بود، احتمالا کتاب­های دیگر همان نویسنده نیز برایتان اینگونه خواهند بود.

معمولا سبک نوشتاری نویسندگان یک کشور یا یک منطقه نیز به هم نزدیک است. ممکن است بیشتر طرفدار سبک داستان نویسی فرانسوی باشید تا آلمانی. البته در این مورد باید به عصری که آن کتاب در آن نوشته شده هم توجه کنید.

چند نکته را در مطالعات خود رعایت کنید:

 • کتاب را خلاصه نویسی کنید

این کار، دو فایده دارد:

 1. باعث می­شود کتاب را بهتر بفهمید. رونویسی نکنید. قسمتی را که خوانده­اید، با زبان خودتان خلاصه نویسی کنید. به این ترتیب، ذهنتان درگیر کتاب می­شود و بهتر می­توانید مفاهیم را به خاطر بسپارید.
 2. مراجعه دوباره به مطالب را ساده­تر می­کند. شاید بعدا نیاز شود به مفاهیم آن کتاب مراجعه کنید. اگر خلاصه­ای داشته باشید که خودتان نوشته­اید، مراجعه مجدد به آن برایتان مفید و لذتبخش خواهد بود.
 • با مفاهیم کتاب زندگی کنید

اهمیت کتاب، در بهبود کیفیت زندگی شما است. سعی کنید مفاهیمی را که یاد می­گیرید، در زندگی خودتان نیز به کار ببرید.

 • تاسیس وبلاگ شخصی

تاسیس یک وبلاگ شخصی و نوشتن درباره کتاب­هایی که می-خوانید، می­تواند به خودتان و کسانی در انتخاب کتاب به دنبال راهنمایی هستند کمک زیادی بکند.

در ادامه، چند کتاب به شما پیشنهاد می­کنم. امیدوارم از خواندن آنها لذت ببرید.

 1. قلعه حیوانات – جرج اورول

روزی در یک مزرعه، حیوانات از ظلم صاحب خود به تنگ آمدند و تصمیم گرفتند شروش کرده و کنترل مزرعه و زندگی خود را به دست گیرند …

کتاب قلعه حیوانات، از همان ابتدای کار شما را درگیر خود می­کند و تا وقتی کتاب را تمام نکرده­اید، نمی­توانید آن را روی زمین بگذارید. شاید نام این کتاب را از زبان اکثر افراد کتابخوان شنیده باشید.

 1. شازده کوچولو – آنتوان دو سنت اگزوپری

بعید است اسم این کتاب را نشنیده باشید. کتاب شازده کوچولو، کتاب کم حجمی است و می­توانید آن را بارها و بارها بخوانید. مطمعن باشید هیچوقت از آن خسته نخواهید شد.

 1. کیمیاگر – پائولو کوئلیو

کتاب کیمیاگر، شما را به سفری دور خواهد برد که می­توانید از تمام لحظات این سفر، کاملا لذت ببرید. چیزی که باعث جذابیت هرچه بیشتر این کتاب می­شود، داستان پرکشش آن در عین مفهوم ساده­اش است. مفهومی که فیلسوفان وعارفان زیادی از آن سخن گفته­اند. بی شک پس از مطالعه این کتاب، عاشق این گونه داستان­ها می­شوید.

مناسب ترین کتاب

مناسب ترین کتاب

 1. دنیای سوفی – یوستین گردر

کتاب­ها فلسفی معمولا کتاب­هایی پرحجم و دارای نثری مبهم و خسته کننده هستند که خوانندگان خاص و حرفه­ای خود را می­طلبند.

کتاب دنیای سوفی، دارای داستانی جذاب و نثری ساده است. این کتاب، زندگی دختر بچه­ای کنجکاو را روایت می­کند که به دنبال کشف کردن دنیای اطراف خودش است.

حتی اگر به طور جدی به دنبال مطالعه فلسفه نیستید، باز هم این کتاب را به شما پیشنهاد می­کنم.

 1. هنر خوب زندگی کردن و هنر شفاف اندیشیدن – رولف دوبلی

شماره ۵ در واقع شامل دو کتاب از یک نویسنده است. هنر خوب زندگی کردن و هنر شفاف اندیشیدن. این دو کتاب توسط رولف دوبلی نوشته شده­اند و در واقع لیستی هستند از مهارت­ها و اشتباهات تصمیم­گیری و همچنین نکته­هایی درباره بهتر فکر کردن. شاید بشود آنها را یک جعبه ابزار کامل برای تصمیم­گیری بهتر دانست. این کتاب­ها، شامل فصل­های کوتاهی هستند. پس از مطالعه این کتاب­ها، طرز نگاهتان به زندگی و خیلی از تصمیم­هایتان تغییر می­کند.

 

پیشنهاد می کنیم سایر مطالب این سایت را مطالعه نمایید

راه های ترک اعتیاد به گوشی موبایل

اسپاتیفای چیست؟ و نحوه کار با آن چگونه است؟

نحوه ی از بین بردن لکه های قهوه ای پوست با ضد لک های گیاهی و خانگی

 موضوعات :
فناوری اطلاعات

دیدگاه ها


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *