no-img
ورلدکده

19 نکته مهم در عکاسی پرتره که باید یاد بگیرید - ورلدکده

ورلدکده

ادامه مطلب

zip
۱۹ نکته مهم در عکاسی پرتره که باید یاد بگیرید
امتیاز 5.00 ( 1 رای )
zip
مرداد ۱۲, ۱۳۹۸

۱۹ نکته مهم در عکاسی پرتره که باید یاد بگیرید


۱۹ نکته مهم در عکاسی پرتره که باید یاد بگیرید

در این مقاله از سایت ورلدکده می خواهیم ۱۹ نکته مهم در عکاسی پرتره که باید یاد بگیرید را برای شما ارائه کنیم. نکته های مهم در عکاسی پرتره آن چنان مسئله بزرگی است که مطالعه خلاصه وار و به کارگیری آن‌ها می‌تواند تاثیر زیادی روی نتیجه ی کارتان داشته باشد. در ادامه با این نکات مهم همراه ما باشید.

19 نکته مهم در عکاسی پرتره

۱۹ نکته مهم در عکاسی پرتره

۱- سوژه را قاب کنید

فریم‌سازی از شگردهای عکاسی پرتره به شمار رفته است. به بیان ساده، شما با فریم‌سازی و یا قاب کردن سوژه به وسیله عناصر دیگر، توجه تماشاگر را به سوژه جلب خواهید کرد. فریم و یا قاب که تمام سوژه را در بر می‌گیرد، با عمق بخشی به موضوع عکاسی پرتره تمام نگاه تماشاگر را به سوی آن معطوف می‌کند.

فریم‌سازی کار چندان دشواری نیست اما بهتر است مطابق با موضوع عکاسی پرتره هوشمندانه انجام گیرد. شما می‌توانید با بهره‌گیری از درب و یا پنجره سوژه را قاب کنید. همچنین می‌توانید از یک شکاف به طرزی ماهرانه سوژه را عکاسی کنید. ساده‌ترین صورت فریم‌سازی عکاسی یک بخش ِ صورت و یا بدن سوژه از میان دست‌هاست. با تمام تفاسیر فوق، می‌توان گفت فریم‌سازی یکی از نکات مهم عکاسی پرتره است که علاوه بر هوش، طالب ابتکار عکاس می‌باشد.

۲- با لنز واید عکاسی کنید

عکاسی با لنز واید یکی از نکات مهم عکاسی پرتره محسوب می‌شود. نوع عکاسی با لنز واید پدیده‌ای نادر رقم می‌زند که طبیعتا نتایج آن عکس‌های فراموش نشدنی است.

فاصله کانونی عریض اعوجاج بی‌نظیری خلق می‌کند. حواستان باشد اگر سوژه عکاسی پرتره شما همسرتان باشد، ممکن است نتیجه حاصل کمی او را عصبانی کند! زیرا این شیوه از عکاسی برخی از اجزای صورت و یا بخش‌هایی از بدن سوژه را که در لبه فریم قرار دارند، بزرگتر از حد معمول نشان می‌دهد. با این وجود، عکاسی از سوژه در محیطی چشمگیر به خلق تصاویری گسترده و دراماتیک می‌انجامد.

۳- با پس‌ زمینه بازی کنید

۱۹ نکته مهم در عکاسی پرتره

پس زمینه یکی از نکات مهم عکاسی پرتره است که نمی‌توان آن را به هیچ وجه نادیده گرفت. با آنکه سوژه پرتره مهم‌ترین عنصر مرکزی عکاسی شما محسوب می‌شود اما فضا و پس زمینه انتخابی می‌تواند تا حد زیادی بر روی عکس تاثیر بگذارد. از این رو، انتخاب پس زمینه مناسب قادر است تغییرات زیادی ایجاد کند و به طور کلی حال و هوای عکاسی‌تان را عوض کند. سعی کنید تا با فراهم آوردن پس زمینه‌ای مناسب برای سوژه پرتره نحوه عکاسی خود را پیشرفته‌ تر جلوه بدهید.

توجه داشته باشید، برخی اوقات انتخاب پس زمینه‌ای دراماتیک ممکن است به خودنمایی بیشتر سوژه شما کمک کند. و گهگاه با استفاده پس زمینه‌ای رنگارنگ باید ریسک کنید تا سوژه بیشتر به چشم بیاید.

بیشتر بخوانید: نحوه قرار دادن پست در اینستاگرام با کامپیوتر

۴- حالت عکس را تغییر بدهید

انتخاب حالت مناسب یکی از نکات مهم عکاسی پرتره است. بسیاری از عکاسان مبتدی تا حرفه‌ای غالبا بین دو حالت  Landscape و Portrait سردرگم می‌شوند. حالت Landscape به حالتی از عکاسی گفته شده که عکاس دوربین خود را افقی نگه می‌دارد و حالت Portrait حالتی از عکاسی است که عکاس دوربین خود را عمودی نگه می‌دارد. بهتر است برای یک بررسی ساده کمی به عقب بازگردید و با مشاهده عکس‌های خود ببینید کدام حالت متعلق به شماست.

به نظر می‌رسد برخی از عکاسان تصور می‌کنند حالت Portrait تنها به دلیل نام آن مختص عکاسی پرتره می‌باشد. از این رو، بسیاری از آن‌ها تلاش می‌کنند تا این حالت را به اصلی‌ترین حالت عکاسی پرتره خود بدیل نمایند. توصیه ما به شما این است که خلاقیت را چاشنی کار خود کنید. با چنین کاری به نتایج خوبی دست می‌یابید.

۵- دوربین را روی یک زاویه نگه دارید

هیچ می‌ دانید حالت عمودی و افقی تنها گزینه‌ های شما برای عکاسی پرتره نیستند؟ شما می‌توانید از زوایای دیگری نیز برای حرفه خود استفاده کنید. این موضوع کاملا به خلاقیت مرتبط می‌باشد. شما با کمی کج کردن دوربین زاویه‌ای خاص به سوژه می‌بخشید که عکس را از آن راکد بودن بصری خود خارج می‌کند. این موضوع خود جزء نکات مهم عکاسی پرتره محسوب گردیده است.

بهتر است با استفاده از زوایا انرژی و شوخ طبعی را چاشنی عکس‌هایتان کنید. توجه داشته باشید که در این امر زیاده‌روی نکنید. زیرا مردم به اشتباه تصور می‌کنند پایه‌های دوربین شما شکسته است!

۱۹ نکته مهم در عکاسی پرتره

۶- همیشه تمرکز لازم نیست!

همانطور که گاهی شارپ فوکوس (تمرکز کامل) به عنوان هدف نهایی برای رسیدن به عکس خوب مورد استفاده قرار می‌گیرد، عدم تمرکز قادر است احساسات و حالات واقعی سوژه را در معرض نمایش بگذارد. برای عدم تمرکز دو استراتژی ذیل به شما کمک خواهد کرد.

  • بهتر است برای در پیش گرفتن شیوه عدم تمرکز، روی یک جزء و یا عنصر عکس متمرکز شوید و باقی عکس را به حالت محو بگذارید. برای این امر، از دیافراگم بزرگ استفاده کنید تا عمق میدان دید باریکی را پدید آورد. سپس بر روی جزئی از پشت و یا جلوی سوژه پرتره تمرکز کنید.
  • شیوه دوم عدم تمرکز به رها کردن طرح کلی عکس بازمی‌گردد. برای چنین امری از دیافراگم گسترده استفاده کنید. سپس با بهره‌گیری از تنظیمات فوکوس دستی بر روی عنصری در پشت و یا جلوی عکس تمرکز کنید.

می‌توان گفت عدم تمرکز یکی از نکات مهم عکاسی پرتره بوده که به خلق تصاویری مرموز و رویایی می‌انجامد.

۷- سوژه را به تکاپو بیاندازید

پرتره‌ها به طور معمول ایستا به نظر می‌رسند. برخی از آن‌ها به دلیل ثابت بودن در عکس احساس کرختی را به تماشاگر القا می‌نمایند. از این رو، متحرک نشان دادن سوژه یکی از نکات مهم عکاسی پرتره به شمار رفته است. برای نمایان ساختن تحرک سوژه پرتره راه‌های کم اما هوشمندانه‌ای وجود دارد که در ذیل به آن‌ها می‌پردازیم.

  • سوژه اصلی را حرکت بدهید
  • سوژه اصلی را ثابت نگه دارید اما عناصر پیرامون آن را حرکت بدهید
  • دوربین عکاسی را حرکت بدهید و یا از حالت عکاسی متوالی استفاده کنید.

کلید تمام شیوه‌های فوق، استفاده از سرعت شاتر آهسته می‌باشد. بدین وسیله شما می‌توانید حرکت سوژه را ثبت کنید و یا از سوژه که با سرعت زیاد در حال حرکت است، با سرعت شاتر بالا آن را فریز کنید.

۱۹ نکته مهم در عکاسی پرتره

۸- احساسات را متجلی کنید

برخی پرتره‌ها با نشان دادن حالات تجلی‌گر احساسات ویژه‌ای هستند. سعی کنید با استفاده از به تصویر کشیدن احساسات سوژه حال و هوای عکس را نشان بدهید. بنابراین، بازی با احساسات یکی از نکات مهم عکاسی پرتره به شمار می‌رود.

۹- فریم را پر کنید

یکی از راه‌های مطمئن برای جلب توجه مخاطب پر کردن فریم عکاسی است. پر کردن فریم یکی از نکات مهم عکاسی پرتره به شمار می‌رود. به دنبال چنین شیوه‌ای، شما می‌توانید با استفاده از صورت خود ِسوژه فریم را پر و کامل کنید. این موضوع به تنهایی نگاه تماشاگر را معطوف اثر می‌کند. زیرا در عکس هیچ جزء دیگری جز سوژه وجود ندارد.

بیشتر بخوانید: گلدان‌هایی ترسناکی که تا به حال ندیده‌اید + همراه با عکس

۱۰- موضوع جالب پیدا کنید

در حالی که بسیاری از عکاسان تمایل دارند از عزیزانشان عکس بیاندازند، با سرک کشیدن به احوالات غریبه‌ها قادر خواهیم بود تا رنگی تازه به عکاسی بپاشیم.

عکاسان معدودی دست به ابتکار نوین زده و با پرسه زدن در خیابان‌های شهرشان تلاش می‌کنند تا پدیده‌ای کمیاب را ثبت کنند. بسیاری از آنان، افراد در سنین مختلف با قومیت‌های متفاوت را ثبت می‌کنند. این در حالی است که با انتخاب پس زمینه مطابق با سوژه پرتره عکس‌های زیبا خلق می‌کنند. از این رو، می‌توان گفت یافتن موضوع جالب خود یکی از نکات مهم عکاسی پرتره می‌باشد.

۱۱- تجهیزات عکاسی خود را تمام و کمال بشناسید

شاید احمقانه به نظر برسد اما من از افراد زیادی شنیده‌ام که می‌گویند یک دوربین حرفه ای DSLR رویایی (و واقعا گران قیمت) دارند اما همیشه به طور صددرصد از حالت خودکار (auto mode) دوربین عکاسی خود استفاده می‌کنند. قبل از این که شما ناراحت شوید و بگویید عکاسی با حالت خودکار هیچ اشکالی ندارد، دستم را بالا میاورم و میگویم بله، درسته. من هم وقتی اولین دوربین DSLR خود را گرفتم از حالت اتوماتیک آن استفاده می‌کردم؛ اما خیلی سریع متوجه شدم که دوربین من ( کنونcanon 5d Mark lll ) یک دوربین فوق العاده و کمی پیچیده است که می‌تواند عکس‌های باور نکردنی را بگیرد. فقط اگر من می‌دانستم و بلد بودم که چطور کار می‌کند!
بنابراین زمان بگذارید و تمام و کمال لوازم عکاسی خود را بشناسید و درباره آن ها مطالعه کنید و اطلاعات کسب کنید. شما باید بتوانید در هنگام تنظیم فریم مورد نظرتان، تنظیمات دوربین خود را بدون برداشتن چشمتان از چشمی لنز یا همان منظره یاب، تغییر دهید.

۱۲- ایزو ( ISO ) عکاسی مبتدی

۱۹ نکته مهم در عکاسی پرتره

برای درک چگونگی تاثیر ایزو برروی نوردهی و شناخت یک نقطه ایزوی قابل قبول، با تنظیمات مختلف ایزو بازی کنید. این کار به شما کمک می‌کند تصمیمات درستی در عکاسی در شرایط کم نور بگیرید. بعضی از این تصمیمات در مورد ایزو ممکن است محدود به نوع دوربین عکاسی شما باشد.

۱۳- نقطه مطلوب ( sweet spot )  عکاسی مبتدی

نقطه مطلوب برای لنز دوربین خود را پیدا کنید. هر لنز عکاسی، یک تنظیمات دیافراگمی دارد که در آن حالت، عکس‌ها به طور کلی شارپ‌تر از سایر حالات است. این کار به شما کمک می‌کند که بیشترین دیافراگم (کوچک ترین نقطه فوکوس) را که می‌توانید در آن عکس بگیرید و همچنان تصویر را در فوکوس نگه دارید تجزیه و تحلیل کنید. تنظیم دیافراگم، متفاوت از عمق میدان است؛ در حقیقت در نقطه مطلوب رزولوشن واقعی تصویر، شارپ‌تر است.

۱۴- حداقل سرعت شاتر (Minimum shutter speed)  عکاسی مبتدی

کم‌ترین سرعت شاتری را پیدا کنید که با آن می‌توانید از دوربین خود استفاده مطلوب کنید و به تصاویری شارپ برسید. حداقل سرعت شاتر، هم به عکاسی در شرایط کم نور و هم در عکس‌های خلاقانه و یا متحرک مات به ما کمک می‌کند، آن هم زمانی که شما سه پایه عکاسی ندارید. قاعده کلی این است که در یک فاصله کانونی بالایی از لنز، عکسبرداری انجام شود.

۱۵- وزن تجهیزات و لوازم عکاسی که می‌خواهید حمل کنید.

حداکثر وزنی را که شما به راحتی می‌توانید بدون آسیب رساندن به خود، وسایل عکاسی‌تان را حمل کنید؛ پیدا کنید. بسیار پیش آمده است که یک عکاس به خاطر سنگینی تجهیزات عکاسی از بیرون رفتن و عکاسی منصرف شده است. (داستان واقعی!)

۱۶- نور در عکاسی مبتدی را بشناسید و درک کنید.

بعضی عکاسان فقط در نور طبیعی عکاسی می‌کنند، درحالی که دسته‌ای دیگر، فقط با استفاده از نورهای مصنوعی و دست ساز عکسبرداری می‌کنند. با این وجود عکاسانی هم هستند که با استفاده از هر دو نوع نور (نور طبیعی و مصنوعی) کار خود را انجام می‌دهند و به این طریق کارهای شگفت انگیزی انجام می‌دهند. در مورد اولویت قائل شدن بین استفاده از این دو نوع نور، هیچ پاسخ درست یا غلطی وجود ندارد، اما مهم این است که بدانیم چگونه در هر دو نوع نور، عکاسی کنیم. دانستن این نکته ممکن است تنها چیزی باشد که بین شما و عکس رویایی‌تان قرار دارد.
از دیدگاه عکاسان با تجربه، دانستن چگونگی خواندن، تجزیه و تحلیل و بازی با نور و نورپردازی در عکاسی، یکی از اساسی‌ترین و مهم‌ترین مهارت‌هایی است که هر عکاس تازه کار باید بداند. به یاد داشته باشید که از نظر فنی، همه نورها یکسان نیستند (برای مثال تنگستن یا نور فلورسنت یا نور سفید). بعضی از انواع نور برای عکاسی خوب هستند درحالی که برخی دیگر از نورها مناسب نیستند. با امتحان کردن انواع مختلف نور در عکاسی، شما خواهید دانست که چگونه نور را بخوانید، و سپس یاد خواهید گرفت که چگونه در هر یک از نورها، عکس بگیرید.

بیشتر بخوانید: چطوری با دورین گوشی عکس حرفه ای بگیریم؟

۱۷- در عکاسی مبتدی اخلاق خوب را تمرین کنید.

به مردم، مکان‌ها و سوژه‌هایی که از آن‌ها عکس می‌گیرید؛ احترام بگذارید. من نمی‌توانم به شما بگویم که چقدر ناراحت می‌شوم وقتی که عکاسانی را می‌بینم (هم عکاسان آماتور و هم عکاسان حرفه‌ای) که اطرافشان را نادیده می‌گیرند و یا حتی به آن بی احترامی می‌کنند. بعضی از این بی‌احترامی‌ها می‌توانند موارد زیر باشند:
کوهنوردی کردن در جایی که قرار نبوده در آن‌جا باشند، نگه داشتن تجهیزات سنگین روی سطوح ظریف و حساس، بیش از حد اشغال کردن فضا و زیاد ماندن در مکان‌های عمومی و فرصت ندادن به دیگر گردشگران و توریست‌ها برای اینکه بتوانند از مناظر لذت ببرند.
به عکاسان دیگر توجه ویژه کنید. این عکاسان در صنعت شما و اهل این حوزه اند، حتی اگر مبتدی باشند. همه آن‌ها به همان دلایلی در حوزه عکاسی هستند که شما هستید؛ همان عشق به هنر!
این احساسات حق به جانب را کنار بگذارید که فقط به این دلیل که شما تجهیزات عکاسی گران‌تری را دارید، عکاس بهتر یا هنرمند خلاق‌تری هستید.

۱۸- ایمنی در عکاسی مبتدی

همیشه حواستان به محیط اطرافتان باشد، خصوصا اگر شما یک عکاس زن هستید که تمایل دارید به تنهایی مسافرت کنید. به یاد داشته باشید، همیشه و همیشه اول ایمنی، بعد هنر.

۱۹- در عکاسی مبتدی خود واقعی تان باشید و صبوری را از یاد نبرید.

حتی اگر شما پروژه عکاسی برداشته‌اید و در حال انجام کسب و کار و پروژه خود هستید؛ هنرمندانه به تمام موضوعات نگاه کنید. بهتر است در هنگام عکاسی، نه تنها از عکاسان دیگر بلکه از زندگی روزمره‌تان هم الهام بگیرید. در هر لحظه از زمان، چیزهای شگفت انگیزی در اطراف ما وجود دارد. فقط به این دلیل که شخص دیگری از آن‌ها عکس نمی‌گیرد نمی‌توان آن‌ها را جذاب ندانست. به این ترتیب خارج از چارچوب محدودیت‌ها فکر کنید؛عکس می‌گیرد، لازم نیست شما هم چارچوب سایر عکاسان را دنبال کنید.
وقتی کارتان را شروع می‌کنید، وسوسه نشوید، کار بیش از اندازه قبول نکنید و پول زیادی انتظار نداشته باشید. بله، پول خیلی مهم است، من مخالف این موضوع نیستم، اما وقت خود را برای تکمیل و رشد هنر خود صرف کنید (تا به نقطه‌ای از اعتماد به نفس برسید که خود را برای کسب درامد از عکاسی آماده ببینید)، و سپس به دنبال پول و شهرت باشید.
همچنین به هر اندازه که می‌توانید از موقعیت تان استفاده کنید؛ مفید باشید و افرادی را که در این حرفه عکاسی با شما همراه هستند، تقویت کنید. هر چه بیشتر از خود تراوش کنید بیشتر از جهان دریافت خواهید کرد! من در تمام جنبه‌های زندگی به این مانترا (mantra: آیین هندو ها) اعتقاد دارم.

من همیشه مفاهیم و ایده‌های مختلف عکاسی را امتحان می‌کنم. بعضی از این ایده‌های عکاسی کارامد از آب در می‌آیند و بعضی از آن‌ها شکست می‌خورند. ولی مشکلی نیست. من همه چیز را به عنوان یک تجربه یادگیری تلقی می‌کنم و سعی می‌کنم در کار عکاسی مثبت و استوار باقی بمانم. یک عکس سرمقاله که با دخترم گرفتم و بر روی فیلم ثبت شد، فاجعه‌ای کامل بود؛ زیرا همه اشتباهات را مرتکب شدم و همه تنظیمات را اشتباه انجام دادم؛ اما در مورد فیلم و نورپردازی و این که کار دیجیتالی چه ویژگی‌های متفاوتی دارد چیزهای زیادی آموختم!

نتیجه کلی عکاسی مبتدی :

در روحِ جامعه عکاسی که شامل افراد خلاق است، احساس راحتی کنید و به آسانی عکس‌هایتان را با دیگران به اشتراک بگذارید. حال می‌توان گفت تمام شد! نکات مهم عکاسی پرتره در ۱۹ نکته خلاصه وار بیان و تشریح شد. به کارگیری تمام این نکات در بهبود وضعیت عکاسی پرتره شما نقش بسزایی خواهد داشت. ممکن است نتوانید عدم تمرکز و تحرک سوژه را با هم استفاده کنید اما به یاد داشته باشید کاربرد به جا از هرکدام نکته‌ها به خلق تصویری زیبا منجر می‌شود. البته بیشتر نکات با آنکه تکنیک عکاسی پرتره به شمار می‌روند، نیازمند کمی هوش و خلاقیت عکاس هم هستند. به طور مثال، استفاده از زوایای خاص ممکن است عکس را در عین کج بودن خلاقانه نشان بدهد. این موضوع درباره عدم تمرکز نیز صدق می‌کند.موضوعات :
آموزش , عکاسی
برچسب‌ها :

دیدگاه ها


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *