no-img
ورلدکده

8 ترفند و دستور کاربردی نرم افزار فتوشاپ برای افراد سطح مقدماتی -ورلدکده

ورلدکده

ادامه مطلب

zip
۸ ترفند و دستور کاربردی نرم افزار فتوشاپ برای افراد سطح مقدماتی
zip
مهر ۲۴, ۱۳۹۸

۸ ترفند و دستور کاربردی نرم افزار فتوشاپ برای افراد سطح مقدماتی


۸ ترفند و دستور کاربردی نرم افزار فتوشاپ برای افراد سطح مقدماتی

 

 آیا می دانستید که سال ۲۰۱۷ حدود ۲۷ سال از زمانی که معجزه فتوشاپ به زندگی ما وارد شد را نشان می دهد؟ حتی اگر تا بحال از نرم افزار فتوشاپ استفاده نکرده اید، نمی توانید تاثیرات مهم آن بر زندگی مان را انکار کنید (کار تا جایی پیش رفته که فتوشاپ کردن به یک فعل تبدیل شده است که در مکالمات روزمره از آن استفاده می کنیم. در این پست از سایت ورلدکده قصد داریم ۸ تا از ترفند های (دستور، رمز و راز) جدید نرم افزار فتوشاپ را که بسیار کاربردی هستند برای شما که به تازگی کار با فتوشاپ را شروع کرده اید و همچنین برای افراد سطح متوسط، بصورت تصویری توضیح دهیم.

 

تغییر سایز، چرخاندن، وارونه کردن و خم کردن تصویر:

 

flamingo

 

نرم افزار فتوشاپ را باز کنید. بعد روی منوی Edit کلیک کنید > Transform > و از اینجا هر تغییری که دوست دارید روی عکس انجام دهید انتخاب کنید. اما می توانید از یک راه خیلی راحت تر هم استفاده کنید. دکمه های کنترل و تی (Ctrl+T) را همزمان فشار دهید. یک باکس دور عکس پدیدار می شود. اندازه عکس را تغییر دهید. حالا Shift+Alt را نگه دارید و تغییر دهید. حالا Shift را نگه دارید و تغییر دهید. برای چرخاندن عکس نشانگر موس را به گوشه عکس ببرید و وقتی شکل آن عوض شد، عکس را بچرخانید. اگر می خواهید تصویر را میرور کنید یا وارونه، بعد از زدن کنترل+تی، روی تصویر کلیک راست کنید و flip را انتخاب کنید. وقتی کارتان تمام شد، دکمه Enter را بزنید. اگر می خواهید در تصویرتان اعواج ایجاد کنید یا تصویر را خم کنید، بعد از زدن کنترل تی، دکمه کنترل را پایین نگه داشته و همزمان کلیک موس را هم پایین نگه دارید و موس را حرکت دهید. به همین راحتی!

 

 

برش عکس ها با Magnetic Lasso Tool (آهن ربا):

 

 

messurments

 

یک ابزار فوق العاده کاربردی فتوشاپ برای انتخاب مرز بیرونی در یک عکس (مثلا وقتی می خواهید تصویر یک آدم در بیابان را برش بدهید و به یک تصویر جنگل ببرید). این ابزار ساده برای انتخاب اشیا در عکس، به شما کمک می کند که یخشی از عکس را (مثلا صورت یک نفر) با دقت انتخاب کرده و آن را از بقیه عکس جدا کنید و هر کاری که دوست دارید با آن انجام دهید (مثلا صورت را با صورت یک نفر دیگر جابجا کنید).

این ابزار مهم فتوشاپ که خیلی وقت ها برای جدا کردن تصویر پس زمینه یا بک گراند هم استفاده می شود از منوی سمت چپ فتوشاپ قابل دسترسی است (مطابق شکل). کافی است که نشانگر موس را بر روی گزینه سوم از بالا برده و نگه دارید. در منوی ریزی که پدیدار می شود، آخرین گزینه همان آهنربا است. وقتی آهنربا را انتخاب کردید به سراغ تصویر بروید، دکمه سمت چپ موس را نگه داشته و روی لبه هر چیزی که می خواهید برش دهید قرار داده و موس را حرکت دهید (مثل قیچی کردن). بعد که انتخاب تمام شد، کلیک راست کنید و هرکاری که دوست دارید با آن قطعه انجام دهید (مثلا با زدن ctrl+X آن را کات کنید و بعد یک لایه جدید ایجاد کنید و با زدن ctrl+V آن را منتقل کنید)

 

انتخاب یک جزء تصویر با ابزار جادویی Magic Wand:

 

lasso-tool

 

مجیک وند یک ابزار انتخاب دیگر است و تفاوتی با ابزار Lasso دارد. اگر بخشی از تصویر رنگ یکدست دارد و انتخاب آن آسان باشد، با زدن دکمه W روی کیبورد می توانید روی آن بخش کلیک کنید و براحتی فقط با یک کلیک آن عنصر در تصویر را انتخاب کنید. (مثلا انتخاب کردن آسمان آبی در یک عکس و بریدنش). فقط حواستان باشد که وقتی دکمه w را می زنید، در بار بالایی (Top bar) آیکونی که دو مربع را نشان می دهد در حالت انتخاب باشد (Add to selection) تا با هر کلیک، بخش هایی جدید از تصویر که نیاز دارید، به انتخابتان اضافه شود.

ابزار افزودن عناصر جدید به عکس Custom shape:

 

sahpe

 

آیا می دانستید که علاوه بر قابلیت ویرایش عکس، شما می توانید براحتی شکل ها و عناصر طراحی موجود در فتوشاپ را به تصاویر خود اضافه کنید؟ این ابزار شامل شکل های اولیه ای است که همه در طراحی به آن نیاز دارند، مثل مربع، خط، دایره، بیضی، فلش و … برای دسترسی به گزینه custom shape tool، دکمه موس را نگه داشته و آن را بر روی علامت مربع در منوی سمت چپ ببرید تا منوی ریز تر نمایان شود.

 

 

ابزار تنظیم نور، رنگ و حالت تصاویر Adjustment layers:

 

adjustment-layers

 

وقتی فتوشاپ را نصب می کنید، یک سری ابزار در سمت راست وجود دارند به نام adjustment (یا از سربرگ image و بعد قسمت adjustments) که می توانند تصاویر در فتوشاپ را واقعا زیباتر کنند. این ابزار به شما اجازه می دهد که رنگ، تونالیته ،کانتراست یا روشنایی تصویر و … را براحتی تنظیم کنید. خوبی این ابزار در این است که تصویر اصلی را آسیب نمی زند و همه تغییرات در یک لایه جدید انجام می شود. (تصویر را ببینید) حتما برای یادگیری این ابزار، خودتان دست به کار شوید و تصاویر را با این ابزار ویرایش کنید تا دستتان بیاید که هر ابزارش چگونه کار می کند.

افکت دادن سریع به یک تصویر با Layer Styles:

 

effects

 

این ابزار را باید خودتان امتحان کنید. خیلی راحت است، روی هر لایه عکس که دارید (بخش Layers سمت راست) دوبل کلیک کنید و بعد هر افکتی که دوست دارید انتخاب کنید. این بخش شامل افکت های درخشیدن تصویر، سایه اندازی، خط انداختن دور مرز عکس و … می باشد. ولی سعی کنید از این افکت ها خیلی استفاده نکنید چون تصویرتان را اصطلاحا چیپ و تصنعی می کند!

رفع نقص های صورت، بدن و…با Spot healing brush:

 

brush-healing-tool

 

یکی از ابزارهای کلیدی فتوشاپ و ابزاری برای رفع نقص ها. یکی از آن ابزارهایی که خیلی از ما دوست داریم در دوران نوجوانی مان واقعا وجود داشت و لک ها و جوش های صورت یا نقص های دیگر را برایمان رفع کند. فقط کافی است که ابزار را روی قسمتی از تصویر که می خواهید ویرایش کنید قرار داده و کلیک کنید. فتوشاپ بطور اتوماتیک از بخش های اطراف آن ناحیه، نمونه برداری می کند و ناحیه مد نظر شما را اصلاح می کند. از منوی سمت چپ فتوشاپ، گزینه هفتم از بالا.

درخشش و شادابی در یک بخش تصویر Dodge tool:

 

dodge-tool

 

این ابزار پیکسل های یک بخش از تصویر را روشن و درخشان می کند. مثلا می توانید با استفاده از این گزینه، چشم ها را در یک عکس، شاداب تر و زنده تر نشان دهید نه خسته و خواب آلود! فقط سعی کنید از آن زیاد استفاده نکنید چون عکس مثل آدم فضایی ها می شود. برای فعال سازی و استفاده از این ابزار، در منوی سمت چپ، روی شکل شبیه به ذره بین کلیک کنید. سعی کنید گزینه های Range یا Exposure (میزان روشنایی) را کم و زیاد کنید تا به نتیجه مطلوب تان برسید.

مات کردن بخشی از تصویر در فتوشاپ Blur tool:

 

blur-tool

مثلا بلور کردن یا تار کردن یا مات کردن تصویر برای مقاصد مختلفی استفاده می شود و بسیار کاربردی است. مثلا رفع نقص های یک بخش از تصویر یا سانسور کردن بخشی از تصویر و…فقط باید یادتان باشد که بیش از حد از آن استفاده نکنید مثل بقیه ترفند ها. برای فعال کردن و استفاده از این ابزار، از منوی سمت چپ روی آیکونی که مثل قطره آب است کلیک کنید.موضوعات :
آموزش , ترفندها

دیدگاه ها


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *